Šogad Aleksandra Pelēča literāro prēmiju saņems Andris Kalnozols

Ik gadu Talsu novadā tiek godināts dzejnieks un rakstnieks, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Aleksandrs Pelēcis. Viņa vārdā nosaukta Talsu novada literārā prēmija, ko kopš 2000. gada piešķir piešķir literāro darbu autoriem par ieguldījumu Aleksandra Pelēča daiļrades pētniecībā un popularizēšanā, mākslinieciski augstvērtīgiem darbiem prozā, dzejā, publicistikā, literatūrzinātnē, kas veltīti Talsu, Rojas, Dundagas un Mērsraga novadam.

Arī šajā gadā Talsu Galvenā bibliotēka izvirzīja vērtēšanai pērn izdotās grāmatas, lai noskaidrotu autoru, kas iegūs Aleksandra Pelēča literāro prēmiju. Vērtēšanas komisija lēma Aleksandra Pelēča literāro prēmiju piešķirt rakstniekam un dramaturgam Andrim Kalnozolam par romānu „Kalendārs mani sauc”.

2021. gada literārajai prēmijai tika izvirzītas desmit 2020. gadā izdotas grāmatas: „Argas vēstules: vēstules uz Cīruļkalnu” (Aleksandrs Pelēcis, Zigurds Kalmanis, Antra Grūbe), „Uzticība spāru vainagiem (1957-1996)” (Visvaldis Tukmanis), „Tas dullais laiks: stāsti”, „Pārdomu virpulī: stāsti” (Gunārs Anševics), „Skolotājs un vēsturnieks Teodors Dzintarkalns dzīvē un darbos” (Imants Tamsons), „Lībiešu gadagrāmata: 2020 = Līvlizt Āigast Rōntōz” (Gundega Blumberga), „Pa ceļam : On the way: Talsu novads” (Inita Fedko, Uldis Balga), „Pienvedēja piedzīvojumi. Trīs no Sabiles: autorizēta biogrāfija” (Jānis Žilde), „Kalendārs mani sauc” (Andris Kalnozols), „Zelta putns” (Žanis Sūniņš, Zigurds Kalmanis).

Vērtēšanas komisija rosināja Aleksandra Pelēča prēmiju piešķirt Andrim Kalnozolam par romānu „Kalendārs mani sauc”. Romāna centrālais tēls ir jauns vīrietis ar grūti definējamu garīgās veselības stāvokli. Brīžiem šķiet, ka viņa prāts strādā kā bērnam, citkārt – ka labāk nekā vairumam pieaugušo. Stāsta struktūru veido vēstules rakstītas dienasgrāmatas formā. Nelaimīga iemīlēšanās grāmatas varoni novedusi pie eksistenciālas nepieciešamības no galvas iemācīties katra kalendāra datumā svinamās vārdadienas, lai „nokļūtu tuvāk” iecerētajai meitenei, proti, – starp visiem vārdiem atrodams arī viņējais. Romāns pieskaitāms daiļliteratūras žanram un ir literāra fikcija, tomēr romāna vide cieši saistīta ar Talsu pilsētas un apkārtnes norisēm, darbības vietās lasītājs atpazīs Talsus, kaut arī mazpilsētas vide ir literāri transformēta. Arī vairāku romāna tēlu prototipi atrodami un noskatīti Talsos.

Arī lasītājiem bija iespēja izteikt viedokli, kurš autors un darbs pelnījis lasītāju simpātiju balvu. Balsošana noritēja gan elektroniskajā vidē, gan arī pilsētu un pagastu bibliotēkās. Kopā balsojumā saņemtas 6229 balsis. Autoru, kurš saņems lasītāju simpātiju balvu, uzzināsim maija pēdējā nedēļā, kad plānota Aleksandra Pelēča literārās prēmijas pasniegšana.

Aleksandra Pelēča literārā prēmija iedibināta 2000. gadā par godu dzejniekam, rakstniekam un Triju Zvaigžņu ordeņa kavalierim Aleksandram Pelēcim. Pagājušajā gadā, Aleksandra Pelēča simtgadē, pie vienīgās Dzirnavu ielas mājas Talsos, kur no 1981. līdz 1995. gadam dzīvoja Aleksandrs Pelēcis ar sievu Ritu, tika atklāta piemiņas plāksne.