“No zinātniskās uz publisko bibliotēku”

Talsu novada pašvaldības  izpilddirektore Ieva Krēķe, Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Rita Alkšbirze un novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone.

Talsu Galvenās bibliotēkas direktora amata pienākumus no 16. augusta sāka pildīt Rita Alkšbirze.

Iepriekšējā darba pieredze un izglītība ir iegūta Latvijas Universitātē. Zinātniskajā bibliotēkā aizvadīti 16 darba gadi. Talsu novadā pieņemts izaicinājums darboties publisko bibliotēku sektorā. Par sevi Rita Alkšbirze stāsta –

– Esmu dzimusi Talsos, bet bērnība un skolas gadi pavadīti Ārlavas pagastā. Tur vecākiem ir lauku īpašums, kurā dzīvojām. Mācījos Valdemārpils vidusskolā, kur pabeidzu gan pamatskolas, gan vidusskolas posmu. Pēc vidusskolas, kā tolaik daudziem jauniešiem, mani dzīves ceļš aizveda uz Rīgu, kur uzsāku studijas Latvijas Universitātē. 16 gadus dzīvots, studēts un strādāts Rīgā, bet saikne ar dzimto vietu nekad nav zudusi. Piesakoties Talsu Galvenās bibliotēkas direktora vietai, ar savām līdz šim uzkrātajām zināšanām man ir iespēja atgriezties un savus profesionālos spēkus veltīt darbam, kas patīk.

Uz jautājumu par motivāciju un mērķiem, sarunā ar “Talsu Vēstis” žurnālisti Aigu Naudiņu, Rita atbild –

– Dzīvē pienāca brīdis, kad vēlējos kaut ko pamainīt un paskatīties, kas notiek ārpus manas ierastās komforta zonas un reģionos. 16 gadi ir pietiekami ilgs laiks, ko biju pavadījusi Latvijas Universitātē. Ja godīgi, vēl jūlija sākumā nezināju, ka mana dzīve tā iegriezīsies un augustā būšu Talsos. Pieteicos konkursam, tiku uzaicināta uz interviju un nākamajā dienā saņēmu apstiprinājumu, ka tieku virzīta tālāk. Arī šī ir atjaunota ēka, moderni aprīkota. Esmu pārnākusi no zinātniskās bibliotēkas uz publisko bibliotēku, kur sev nepieciešamo informāciju iegūst cilvēki no mazotnes līdz pat sirmam vecumam.  Ne velti reģionu bibliotēkas tiek dēvētas par vietējām gaismas pilīm un tādas tās arī ir. Prieks, ka Talsi ir starp tām pilsētām, kur šāda gaismas pils ir un es varu to tagad vadīt. Man ir sajūta, ka esmu kādu laiku bijusi prom no novada, uzkrājusi zināšanas un pieredzi, redzējusi, kā bibliotēkas darbs tiek organizēts arī kaimiņvalstīs un Slovēnijā, un tagad varēšu to visu šajā darbā izmantot.

– Mans uzstādījums ir, ka vēlētos uzrunāt dažādas sabiedrības grupas, lai nav tā, ka bibliotēku apmeklē tikai noteikta vecuma cilvēki. Bibliotēka ir atvērta arī strādājošajiem cilvēkiem un jauniešiem. Mūsdienās bibliotēka vairs nav tikai grāmatu nodošanas un saņemšanas punkts, bet daudzfunkcionāls centrs, kas nodrošina kultūras, izglītības un informatīvos pakalpojumus. Lai to īstenotu, tā ir sadarbība arī ar citām pašvaldības iestādēm. Darboties šeit var ļoti daudz un plaši. Domāju, ka būtu apsverama doma arī par kādu projektu piesaisti. Tas, iespējams, būtu atbalsts kādiem izglītojošiem pasākumiem. Iespējams, arī kaut ko akadēmisku no Rīgas varētu atvest uz Talsiem! Nekad nevajag pazaudēt arī to, kas ir darīts un ir bibliotēkas pamatvērtības kā tādas.

Kad 29. jūlijā Talsu novada domes sēdē skatīja jautājumu par Ritas Alkšbirzes apstiprināšanu Talsu Galvenās bibliotēkas vadītājas amatā, deputātu atbalsts bija vienozīmīgs. Sarunā Rita saka, ka tas ir liels uzticības kredīts, ko savā darbā centīsies attaisnot.

 

Plašāku sarunu ar Talsu Galvenās bibliotēkas direktori lasiet laikraksta “Talsu Vēstis” 2021. gada 20. augusta numurā.