Krāsaini un vasarīgi izskan kārtējie Novada grāmatu svētki

Sestdien, 20.maijā, Talsu Galvenajā bibliotēkā norisinājās nu jau 22. Novada Grāmatu svētki.

Visā pasākuma norises laikā notika Latvijas izdevniecību grāmatu tirdziņš. Tajā bija iespēja par izdevīgākām cenām iegādāties grāmatas no izdevniecībām «Jumava», «Avots» un «Latvijas Grāmata». Tradicionālo un iemīļoto grāmatu izdevēju tirdziņu šogad papildināja arī vinila plašu tirgus. Neskatoties uz arvien lielāku digitālās vides un resursu klātbūtni mūsu ikdienā, gan drukātai un iespiestai grāmatai, gan platei, kā analogam mūzikas ieraksta formātam, arī šodien ir nemainīga un pieprasīta vērtība. Par muzikālo noskaņu pie bibliotēkas rūpējās vinila plašu aizrautīgs kolekcionārs, dīdžejs Dagnis Bricis, bet kādu gardu saldējumu vai krāsaini dzirkstošu kokteili piedāvāja kluba B`52 saimnieks Andris Pabērzs.

Grāmatu svētku kultūras programmu atklāja skanīgais Talsu Kristīgās vidusskolas Zvanu ansamblis skolotāja Jāņa Smilgas vadībā un Esteres Busules un Anetes Zoniņas muzikālais tandēms. Par raitu pasākuma gaitu atraktīvi rūpējās un pasākumu vadīja Estere Busule.

Pasākuma apmeklētājiem tika piedāvāta plaša un daudzveidīga kultūras programma. Apgāds “Jumava” Talsu novada lasītājiem piedāvāja tikšanos ar autoriem Pāvilu Raudoni un Ilzi Graudiņu Akmeni.

Pāvils Raudonis ir dzejnieks, rakstnieks un kino producents, kurš ar panākumiem gan publicē savu dzeju un stāstus, gan darbojas kā filmu producents un scenārists. Pāvils Raudonis piedalījies filmu “Sapņu komanda” un “Nameja gredzens” tapšanā. Pāvila Raudoņa un apgāda “Jumava” sadarbība sākusies jau ar pirmo “Latvijas leģendas” izdevumu. Grāmatu sērija stāsta par personībām, kas veidojušas Latvijas vēsturi, veidojušas mūsu valsti tādu, kāda tā ir tagad. Pāvils Raudonis lasītājus iepazīstināja gan ar savām izglītojošajām bērnu grāmatām “Meža pasakas” un “Meža noslēpumi”, gan grāmatām, kas domātas pieaugušo auditorijai.

Savukārt rakstniece Ilze Graudiņa Akmene ir 3 grāmatu autore, no kurām divas (“Papīra debesis, audekla zeme” un “Bēgošais krasts”) ir  godalgotas “Karoga” un Raimonda Gerkena romānu konkursos. Grāmatu svētku tikšanās ar autori galvenā tēma  izvērtās par rakstnieces jaunāko grāmatu “Šeit nav nekāda bēdu leja”. Tas ir stāsts par jaunu sievieti, kura ir apņēmības pilna palīdzēt slimnīcas pacientiem un pierādīt, ka vieta, kurā viņi nokļuvuši, nav vis nedzēšams zīmogs un bēdu leja, bet gan ceļš uz atveseļošanos un sevis pieņemšanu. Grāmata tapusi pēc ilgāka rakstīšanas pārtraukuma, kad rakstniece studējusi psiholoģiju un psihoterapiju un bijusi praksē dažādās Latvijas psihiatriskajās slimnīcās.

Grāmatu svētku kultūras programmu noslēdza aktrises Karīnas Tatarinovas un mūziķa Roberta Dintera literāri muzikāla programma “Sarunu koncerts. Čaklais. Cits”. Muzikālais uzvedums klausītājiem atgādināja par latviešu klasiku kļuvušām, dažādu komponistu dziesmām ar dzejnieka Māra Čaklā dzeju – skanēja dziesmas no teātra izrādēm un kinofilmām, kuru muzikāli jaunradītais skanējums pārsteidza un radīja burvīgu gaistoša sapņa pasakaino noskaņu. Muzikālo daļu papildina paša dzejnieka rakstītais par radīšanas procesu, laiku un personībām, saskarē ar kurām šīs dziesmas un dzejas tapušas un ir tādas, kādas tās zinām un mīlam arī šodien. Muzikālais ceļojums mūs visus, kaut uz brīdi, pārcēla uz laiku, kad parastais telefons bija neatņemama ikdienas daļa un, kaut arī tikai iztēlē, ļāva klausītājiem piezvanīt savai bērnībai.

Paldies par pasākuma atbalstu SIA “Nārone”.

Kopš 2020. gada Novada Grāmatu svētki notiek jaunajā Talsu Galvenās bibliotēkas ēkā, kuras būvniecība tika pabeigta 2019. gadā projekta “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana Talsu Galvenās bibliotēkas ēkā Brīvības ielā 17A, Talsos” ietvaros. Projekta mērķis bija Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana – zema enerģijas patēriņa ēkās. Tika veikta telpu pārbūve bibliotēkas vajadzībām – ēka ir pilnībā atbilstoša visām mūsdienu tehnoloģijām un vides prasībām, kam pamatā ir efektīva siltumapgāde, kā arī ventilācijas un rekuperācijas sistēmas. PLĀNOTAIS CO2 EMISIJAS SAMAZINĀJUMS (t CO2 gadā): 103.3561600. Secinājums – izpildās visi iesniegtie monitoringa gadi –  2022. gads – 107.081  2021. gads – 108.515  2020. gads – 104.797.