Jaunākās grāmatas Bērnu nodaļā (februāris/marts)

 

Pirmo reizi uz Zemes  (Inga Žolude)

Grāmatas galvenais varonis ir zēns, kas ārēji līdzinās klases biedriem, taču tikai ārēji: gan viņš, gan viņa vecāki uz Zemes atrodas izpētes misijā. Par viņa galveno pētniecības objektu kļūst draudzība ar diviem Zemes bērniem, ar kuriem viņš nodibina aliansi un atklāj viņiem zvaigžņu pasauli. Vai citplanētietis var saprast, kas ir draudzība?

Citplanētietim sākotnēji svešā parādība – draudzība, pamazām izvēršas par personiski izjustu emocionālu nepieciešamību, bet viņa draugi zemieši atklāj citādības pastāvēšanu, citus informācijas kanālus, paplašina priekšstatus par pasauli un savu eksistenci plašākā kontekstā. Paradoksālā kārtā tieši attiecības ar citplanētieti, kurš zemiešu draudzību tikai apgūst un pat īsti neizprot, arī viņiem paver labāku izpratni par to, kas draudzība ir un kāpēc tā ir svarīga.

Mākslinieks – Krišs Salmanis.

Pirmo reizi uz Zemes (Inga Žolude)

 

Dzīvnieku namiņš. Aizbēgušais trusītis (Lūsija Denielsa) Dzīvnieku namiņš. Aizbēgušais trusītis  (Lūsija Denielsa)

Amēlija kopā ar labāko draugu Semu palīdz meklēt aizmukušu trusīti. Vai viņi spēs atrast Izijas nerātno garausi un novērst tā atkārtotu bēgšanu, pirms dzīvnieciņš iekūlies pārāk lielās nepatikšanās?

No angļu valodas tulkojusi Aija Biezaite.

 

Dzīvnieku namiņš. Izglābtie kaķēni  (Lūsija Denielsa)

Amēlija ir nesen pārvākusies, un jaunajā vietā nebūt nav viegli. Taču tad viņa atklāj “Dzīvnieku namiņu” – te veterinārārsti palīdz nelaimē nonākušiem kustoņiem. Gluži nejauši Amēlija un viņas jaunais draugs Sems uziet kaķēnus. Vai bērni spēs atrast mazuļu mammu?

No angļu valodas tulkojusi Aija Biezaite.

Dzīvnieku namiņš. Izglābtie kaķēni (Lūsija Denielsa)

 

Apkārt pasaulei blusas mugurā (Zigmunds Bekmanis) Apkārt pasaulei blusas mugurā  (Zigmunds Bekmanis)

Kad sunenīte Heidi atnes mājās blusu, piecus gadus vecā Sonora dodas neticamā piedzīvojumā. Kopā ar mazo, bet stipro Blusu viņa nokļūst gan uz Mēness, kur satiek pētnieku robotu Mēneszaķi, gan savā vārdā nosauktajā tuksnesī Ziemeļamerikā un pat Antarktīdā, lai kopā ar jūrniekiem un profesoru Karlsonu iepazītu pingvīnus. Un ar to ceļojums vēl nav galā…

 

Bēguļi  (Ulfs Starks)

Bērnu grāmatu izdevniecībā “Liels un mazs” iznākusi ievērojamā zviedru rakstnieka Ulfa Starka (Ulf Stark, 1944–2017) grāmata “Bēguļi” ar mākslinieces, Astridas Lindgrēnes memoriālās balvas laureātes Kitijas Krauzeres (Kitty Crowther) ilustrācijām.

Stāsts ļauj vēlreiz tuvoties tai šēru salai, kas daudziem lasītājiem jau pazīstama no stāsta „Mans draugs Pērsijs, Bufalo Bils un es”, ko “Liels un mazs” izdeva 2011. gadā. Tur atrodas vectēva māja, kurā mazdēls pavadījis daudzas jaukas vasaras brīvdienas, tāpat kā rakstnieks savā bērnībā.

No zviedru valodas grāmatu tulkojusi Jolanta Pētersone.

Bēguļi (Ulfs Starks)

 

būtnes un kur tās meklēt (Džoanna K. Roulinga) Fantastiskās būtnes un kur tās meklēt  (Džoanna K. Roulinga)

Grāmatas “Fantastiskās būtnes – un kur tās meklēt” eksemplārs ir atrodams teju visās burvju mājās gandrīz visā valstī. Nu arī vientiešiem ir iespēja uzzināt, no kā pārtiek šķeterpūši un kāpēc labāk necienāt knerķeļus ar pienu.

“2001. gadā pie vientiešu lasītājiem nonāca manas grāmatas “Fantastiskās būtnes – un kur tās meklēt” pirmā izdevuma pārpublicējums. Burvestību ministrija piekrita šādam bezprecedenta solim, lai vāktu ziedojumus cienījamai vientiešu labdarības organizācijai Comic Relief. Man atļāva sagatavot atkārtotu izdevumu – ar noteikumu, ka iekļaušu vientiešu lasītājiem domātu apliecinājumu, ka viss rakstītais ir manas iztēles auglis. Profesors Baltuss Dumidors bija ar mieru uzrakstīt atbilstošu priekšvārdu, un, mums par lielu prieku, ienākumi no grāmatas sagādāja ievērojamu atbalstu mūsu pasaules neaizsargātajiem iedzīvotājiem.” Tritons Skamanders.

 

Grega dienasgrāmata 15. Pašā dibenā

Visiem jaunajiem “Grega dienasgrāmatu” faniem! Pie jums dodas jau piecpadsmitā grāmata par Grega Heflija un viņa ģimenes piedzīvojumiem!

Kad Gregs Heflijs ar ģimeni sava tēvoča kemperī dodas apceļot dzimto zemi, visi ir gatavi mūža lielākajam piedzīvojumam. Taču Hefliju ģimenes plāni neīstenojas, un viņi nonāk kempingu parkā, kurš nav nekāda vasaras atvaļinājuma paradīze. Turklāt virs galvas pēkšņi samilst lietus mākoņi un ūdens upē strauji ceļas. Kļūst arvien sliktāk, un Heflijiem ir jādomā, vai vasaras atpūta vēl ir glābjama vai arī vienkārši jālaižas dibenā.

No angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa.

Grega dienasgrāmata 15. Pašā dibenā

 

Harijs Poters un Fēniksa ordenis (Džoanna K. Roulinga) Harijs Poters un Fēniksa ordenis  (Džoanna K. Roulinga)

Cūkkārpai pienākuši TUMŠI LAIKI. Pēc Atprātotāju UZBRUKUMA viņa brālēnam Dūdijam Harijs saprot, ka Voldemorts darīs VISU, lai viņu atrastu. Daudzi burvji joprojām netic tam, ka Tumsas pavēlnieks ir atgriezies, bet Harijs savā pārliecībā nav viens: lai cīnītos ar tumsas spēkiem, Drūmkaktē pulcējas SLEPENA ORDEŅA brālība.

Pie profesora Strupa Harijam jāapgūst slēpprātība, kas varētu zēnu PASARGĀT no Voldemorta centieniem ielauzties viņa prātā. Taču uzbrukumi kļūst jo dienu, jo SPĒCĪGĀKI, un Harijam sāk pietrūkt laika…

No angļu valodas tulkojuši Ingus Josts, Ieva Kolmane, Sabīne Ozola, Māra Poļakova.

 

Hugo meklē sapnīti  (Diāna Kaijaka)

“Hugo meklē sapnīti” ir stāsts par āpsi Hugo, kurš ir ļoti čakls, apzinīgs un tālredzīgs āpsis. Viņš ir strādājis visu vasaru un tagad mierīgi varētu iet gulēt līdz pavasarim. Bet… Hugo nevar aizmigt un saprot, ka ir jāizdomā, par ko sapņot garajā gulēšanas laikā. Un tā āpsis dodas pie draugiem, lai uzzinātu, par ko sapņo viņi. Pēc ciemošanās pie lāča, vāveres, pūces un eža, iedvesmojies no draugu sapņiem, Hugo liekas uz guļu, sapņojot sapni par draugiem un piedzīvojumiem, kas viņus gaida, kad ziema būs galā un viņi visi satiksies.

“Hugo meklē sapnīti” ir mākslinieces Japānā izdotās grāmatas latviskais variants. Māksliniece šajā projektā izpaužas arī kā teksta autore.

Hugo meklē sapnīti (Diāna Kaijaka)

 

Kaķpēdiņas (Elita Jakušina) Kaķpēdiņas  (Elita Jakušina)

Krājumā apkopotas 69 autores dziesmas, kas piemērotas bērniem pirmsskolas un sākumskolas vecumā. To tematika- norises dabā, notikumi ģimenē, rotaļas un rotaļlietas, gadskārtu ierašas un tradicionālie svētki. Dažas dziesmas krājumā papildina pašas autores izdomāta rotaļas, bet citām skolotāji kopā ar bērniem var tās izdomāt paši. Dziesmu autore ir pirmsskolas mūzikas skolotāja un sociālais pedagogs no Dobeles puses, kas dziesmas raksta jau no 9 gadu vecuma. Visas dziesmas autore izmanto savās nodarbībās gan dziedāšanas, gan muzicēšanas prasmju apguvei. Lasītāju jau pazīst viņas dziesmu krājumus „Brīnumdaris”, „Mīļajam draudziņam” un „Kā tas nākas”. Grāmata noderēs nodarbībām pirmsskolā un sākumskolā, kā arī muzicēšanai mājās un mūzikas studijām.

 

Kas dzīvo lauku sētā? Iepazīsti Latvijas dabu!

Grāmata bērnam palīdzēs iepazīt un iemīlēt Latvijas laukus un mājdzīvniekus. Mazais lasītājs uzzinās interesantus faktus par dažādiem lauku sētas iemītniekiem.

Kas dzīvo lauku sētā? Iepazīsti Latvijas dabu!

 

Kas te atlidojis? Iepazīsti Latvijas dabu! Kas te atlidojis? Iepazīsti Latvijas dabu!

Grāmata bērnam palīdzēs iepazīt un iemīlēt Latvijas dabu un putnus. Mazais lasītājs uzzinās interesantus faktus par dažādiem putniem.

 

Ko darām ziemā?

Izzinoša grāmata bērniem sērijā Kādēļ? Kāpēc? Kā tā? (Juniors 2-4 gadi). Grāmata sniedz atbildes uz pirmajiem kāpēc? Kā svin Ziemassvētkus? Kā ģērbjas, kad ārā ir auksti? Kur dzīvnieki dzīvo ziemā!

Ko darām ziemā?

 

Koko un Riko skolas zvaigznes (Evija Gulbe, Linda Lošina) Koko un Riko skolas zvaigznes  (Evija Gulbe, Linda Lošina)

Kamēr žurku puikas Koko un Riko sapņo, ka abi reiz kļūs slaveni, pienācis laiks doties uz skolu.

Ko iesākt, ja uz skolu negribas iet? Tad uz skolu ir jāskrien – tā nolemj žurkulēni, jo par visu vairāk viņiem patīk draiskoties. Taču skolā draiskulības piemirstas, zinātkārie žurkulēni naski rēķina, dzied, vingro, slēpjas, izgudro un vēl – pavisam negaidīti kļūst par skolas zvaigznēm. Izrādās, popularitāte ne vienmēr sniedz gandarījumu, bet īsta draudzība – gan!

 

Ledus briesmonis  (Deivids Valjamss)

1899. gads, Londona. Kad bārene Elsija padzird par noslēpumaino Ledus briesmoni – mataino mamutu, kas atrasts Ziemeļpolā, – meitene ir apņēmības pilna uzzināt par to vairāk… Drīz vien Elsija sastopas ar šo radījumu aci pret aci un sākas aizraujošākais piedzīvojums – no Londonas, pāri jūrām, tieši uz Ziemeļpolu! Deivida Valjamsa uzburtajā vērienīgajā piedzīvojumā sastopami visdažādākā lieluma un formas varoņi!

No angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa.

Ledus briesmonis (Deivids Valjamss)

 

Mani pirmie dzīvnieku stāsti. Lasīsim kopā (Dace Andžāne) Mani pirmie dzīvnieku stāsti. Lasīsim kopā (Dace Andžāne)

Laipni aicināti sirsnīgajā uz aizraujošajā dzīvnieku pasaulē! Jaukie stāsti, kas papildināti ar skaistām ilustrācijām, ielīksmos sirdi gan lieliem, gan maziem.

 

Mežlaumiņa baigajā biezoknī  (Jana Bauere)

Uz Baigā biezokņa pusi lidoja kaut kas dīvains. Mazs, salāpīts gaisa balons ar tējkannu groza vietā. Tas ieķērās kazenāju krūmā un apstājās. Tejkannas vāciņš ar troksni atsprāga vaļā. Ārā izrāpās maza, nokaitināta radība. Šausmīgi dusmīga. Vasaras kleitiņā un cepurītē, no kuras laukā auga tādi kā žuburi. Tā bija mežlaumiņa! Baigā biezokņa iemītnieki vēl pat nenojauta, kas viņus turpmāk sagaida…

Ilustrējusi Kerolaina Tova. Tulkojums no slovēņu valodas Māra Gredzena un Marika Rozenberga.

Mežlaumiņa baigajā biezoknī (Jana Bauere)

 

Mežlaumiņa un trakā ziema (Jana Bauere) Mežlaumiņa un trakā ziema  (Jana Bauere)

Slovēņu rakstnieces Janas Baueres sērijas otrās grāmatas “Mežlaumiņa un trakā ziema” tulkojums latviešu valodā ir klāt! Otrajā grāmatā darbība notiek ziemā un tās varoņiem jātiek galā ar gluži cilvēciskām likstām – māņticību, šaubām, greizsirdību un gļēvumu. Mežlaumiņa satiek Briesmoņu briesmoni un varaskāro vāverīti sarkanā platmalē. Izrādās, ka burvju zvaniņš spēj uzburt melleņu pīrāgu, bet nolādētais akmens nemaz nav bīstams, kamēr vien to kāds nav pacēlis.

Tulkojums no slovēņu valodas: Māra Gredzena un Marika Rozenberga, Ilustrācijas: Kerolaina Tova

 

Monstropēdija kopā ar Kiku Miku  (Lina Žutaute)

Vai atceraties Kikas Mikas dzimšanas dienas sapni? To, kā viņa ļoti, ļoti vēlējās, lai uz dzimšanas dienas svinībām atnāktu BRIESMONĪŠI? Tā gan – sapņi piepildās. Briesmonīši IERADĀS! “Monstropēdijā” Kika Mika meklē atbildes uz jautājumiem par noslēpumaino briesmoņu pasauli. Vai briesmoņi tiešām pastāv vai arī ir tikai izdomāti? Kā tie piedzimst? Ko ēd un kur dzīvo? Kādas frizūras ir iecienījuši un… KAS TIE TĀDI vispār IR?

Viens gan ir pilnīgi skaidrs – briesmoņi mīt kaut kur mūsu vidū. Varbūt pat mūsos. Kika Mika aicina atvērt “Monstropēdiju” un visu noskaidrot – soli pa solītim…

No lietuviešu valodas tulkojusi Marika Taube.

Monstropēdija kopā ar Kiku Miku (Lina Žutaute)

 

Mūsu mīluļi (Jiržina Lockerova) Mūsu mīluļi  (Jiržina Lockerova)

Katru vakaru noklausies vienu jaunu, sirsnīgu stāstu! Uzspēlē paslēpes kopā ar dzīvnieciņiem, dodies burbuļu medībās ar akvārija zivtiņām un uzzini, kā kucēns ieguva jaunus draugus. Septiņi jaukie stāsti patiks gan lieliem, gan maziem!

 

Nezinkas  (Deivids Valjamss)

Iepazīsties ar Mierīšiem!

Mērtlai Mierītei ir viss, ko vien viņa var vēlēties. Bet ar visu nepietiek. Viņa grib vēl, vēl un vēl! Kad Mērtla paziņo, ka vēlas NEZINKO, ir tikai viena problēma… Kas ir NEZINKAS? Mierīša kungs un kundze ir gatavi uz visu, lai viņu mīļā meitiņa būtu laimīga, un pat dodas uz bibliotēkas tumšajiem pagrabiem, lai pāršķirstītu noslēpumainās Briesmoņpēdijas apputējušās lappuses. Viņu biedējošie meklējumi aizved uz džungļaināko džungļu tumšākajiem nostūriem, kur var atrast pašus retāk sastopamos radījumus. Bet vai viņi atradīs NEZINKO…? Jautru joku pilns, pilnīgi neticams stāsts par nevainojami jaukiem vecākiem un viņu neiespējami briesmīgo meitu – un NEZINKĀ satriecošo ierašanos!

No angļu valodas tulkojusi Daina Ozoliņa.

Nezinkas (Deivids Valjamss)

 

Pasaka par sniega kurmi (Andra Manfelde)  

Pasaka par sniega kurmi  (Andra Manfelde)

Sniega Kurmis tumšā gadalaikā klīst svešā pilsētā. Meklējot interesantu nodarbošanos, viņš maldas kā labirintā. Kļūst aizvien skumjāk un vientulīgāk, bet piepeši sāk snigt un uzrodas “kaut kas”, kurš gan pirmajā mirklī nešķiet visai draudzīgs. Ja arī tu reizēm sajuties vientulīgi — palūkojies apkārt vērīgāk! Lai Sniega Kurmis rāda ceļu pelēkā, pelēkā pilsētā!

 

Perts sprukās  (Anti Sārs)

Perts mācās mest salto uz batuta un izturēt nejauku kaitināšanu, viņš iet ar tēti uz lielveikalu, ēd kūkas ģimenes viesībās, pa ielu nākdams no skolas, noskaidro, kam pieder plūmes zarā virs ietves, brauc autobusā, bet nokavē izkāpšanu savā pieturā – un nekur nekas neiet tik gludi, kā varētu iedomāties! Pasaule ir traki sarežģīta, un Pertam jātiek ar to galā. Brīžiem gan viņš visu sarežģī pats, un tad ir klāt asaras… Rakstnieks iejuties nedrošībā un pārpratumos, kas bieži aptumšo bērnu dzīvi, taču attēlo tos viegli un asprātīgi, turklāt sūta bērnam palīgā pieaugušos, kas palīdz atrast atrisinājumu.

 Perts sprukās (Anti Sārs)

 

Piedzīvojumu meklētāji un atklājēji Piedzīvojumu meklētāji un atklājēji

Šajā izzinošajā grāmatā no sērijas Kādēļ? Kāpēc? Kā tā? (4-7 gadi) bērni saņems atbildes uz jautājumiem par piedzīvojumiem un ekspedīcijām, kā ari dažādiem atklājumiem tālā pagātnē. Kā tika atklātas nepazīstamas zemes? Kas atklāja daudzus dzīvniekus un augus? Kādas dārglietas tika atrastas Ēģiptē? Kurš pirmais sasniedza Dienvidpolu? Grāmatā daudz atveramu lodziņu. Detalizēti attēli sniedz zināšanas un rada atklājuma prieku.

 

Rūķu pasaules ceļojums  (Kārlis Ķezbers)

“Rūķu pasaules ceļojumu” var lasīt kā bērns, tā pieaugušais, un katrs šajā aizraujošajā stāstā, pasakā, alegorijā atklās savu slāni, ne velti rakstnieks Jānis Širmanis saskatījis pat zināmu līdzību ar Džordža Orvela darbu “Dzīvnieku ferma” (1945).

Rūķu pasaules ceļojums

 

Spēlēsim teātri!

Spēlēsim teātri! Īslugas teātra mākslas nodarbībām pirmsskolai un sākumskolai

(sast. Guna Pitkevica)

Teātra mākslas uzdevums ir palīdzēt bērnam izaugt par iekšēji brīvu cilvēku, kurš apzinās pats sevi, spēj paust savu viedokli, pazīt un atklāt emocijas, atrast savu aicinājumu, atvērties pārmaiņām, atrast savu kopienu, kā arī pastāvēt un iekļauties tajā. Grāmatā apkopotas 20 īslugas pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem. To iestudēšana neprasa gatavot iespaidīgas maskas un sarežģītas dekorācijas. Grāmatā sniegti arī praktiski ieteikumi pedagogiem, kā veiksmīgāk sadarboties ar mazajiem aktieriem.

 

Šausmiņa  (Dzintars Tilaks)

Šarlotei Ausmai ir divi vārdi un divas lielas problēmas – mazais augums un matemātika. Ja ar matemātiku vēl kaut kā varētu “cīnīties”, tad ar stiepšanos garumā ir daudz sarežģītāk. Mūsu mazās nepilnības… Tās dažkārt mūs padara ievainojamus un neaizsargātus, jo par tām neviļus nākas domāt gandrīz vienmēr. Vai vērts uztraukties par to, ka esam atšķirīgi? Arī Šarlote domā, uztraucas un meklē risinājumus, taču… galu galā tas kļūst smieklīgi un, iespējams, gluži lieki.

Šausmiņa

 

Tas būs piedzīvojums, Made! Tas būs piedzīvojums, Made!  (Aija Lisovska)

Kamene Made ik dienu tek kā strautiņš, palēkdamās pāri neveiksmju akmeņiem un likstu sprunguļiem. Allaž viņa ir gatava rosīties – pieskatīt draudzenes bērnus, cept mežģīņu pankūkas un pat piedalīties orientēšanās sacensībās. Madei visu gribas izmēģināt, jo gan viņas draugi, gan pašas sirds mudina: tas būs piedzīvojums, Made!

Grāmata lasītprasmes attīstībai un lasītpriekam. Māksliniece Agija Staka.

 

Trusītis Pēterītis 2. Mazais bēglis

Vai atceries mazo drosminieku Trusīti Pēterīti un viņa neaizmirstamās dārzeņu kaujas Makgregora kunga dārzā? Trusītis Pēterītis ir atgriezies ar jauniem piedzīvojumiem: šoreiz viņš dodas uz pilsētu. Te ir tik daudz ko redzēt un darīt! Viņš centīsies iegūt jauno draugu cieņu un iekulsies dažādās dēkās. Vai nebēdnim pilsētas ielas un jaunā kompānija patiks labāk nekā dārzs, kurā valda Tomasa Makgregora noteikumi? Arī Pēterīša māsiņas Garausīti, Baltļipīti un Pūkastīti, brālēnu Mazo Benjamiņu, Ežumāti, Sivēnu Maigumiņu un citus trusīša draugus gaida elpu aizraujoši piedzīvojumi un spraiga trillera cienīgi notikumi.

No angļu valodas tulkojusi Aija Biezaite.

Trusītis Pēterītis 2. Mazais bēglis

 

Valis ir atpakaļ Valis ir atpakaļ  (Lauris Gundars)

Šis ir trešais stāsts sērijā par meitenīti Loti, iesauktu par Spindzeli, un viņas ūsaino vectēvu, kuru Lote dēvē par Vali. Spindzeles aktīvais un mērķtiecīgais raksturs, kas nespēj ilgi izturēt bez reālas darbības, ir izveidojis mūslaiku bērnam visai neparastu nepatiku un atgrūšanos no “ekrāniem”. Radusies paradoksāla situācija: bērnam ir jācīnās, lai atsauktu atpakaļ realitātē savu vectēvu, kuram negaidot izveidojusies īsta ekrānatkarība.