“Ievīt gaismas starā”. Tikšanās ar dzejnieku Aivaru Aiviekstu

 

Pati saule bija gādājusi, lai tikšanās ar dzejnieku Aivaru Aiviekstu un viņa pēdējos gados izdoto grāmatu atvēršana mūsu bibliotēkas lasītājiem ievītos gaismas starā. Pēc pandēmijas ierobežojumiem un citām nebūšanām doma par tikšanos klātienē beidzot realizējās saulainā 18. marta pēcpusdienā.

Aivars Aivieksts (īstajā uzvārdā Seržāns) dzimis un audzis Madonas novada Saikavas ,,Jaunziediņos”, Aiviekstes upes krastā. Jau pēc Jēkabpils Ekonomiskā tehnikuma beigšanas publicējis savu pirmo dzejoli, un tā dzeja kļūst par vienu no viņa vaļaspriekiem. Jau vairākus gadus viņš ir pitradznieks. Kurzemes pusē dzīvojot, iznākušas piecas autora grāmatas, tai skaitā arī viena vakara romāns “Ielāps uz goda biksēm”, ko ar lasītājiem iepazīstinājām jau 2017. gadā. Šai tikšanās reizē izskanēja dzejas no krājumiem “Piemīdītais miegs”, “Zem tās saules, zem tā kalna” un atkārtoti izdotā viena burta dzejoļu krājuma “Aprīļa atraitne”. Priekšvārdā krājumam Aivars Aivieksts raksta: “Kā pirmais no šī krājuma uzrakstījās dzejolis “Ķeirā ķēkša”. Iepatikās radīt loģisku domu no vārdu sinonīmiem. Tautogrammas ar visiem alfabēta burtiem, tāds salikums latviešu literatūrā vēl nebija  manīts…” Jaunais salikums papildināts, un saistoši, ka dzejoļos minētiem senvārdiem ir paskaidrojums, jo ne katrs mūsdienās vairs zina, kas ir dīsele, ģēvele, šotēvs.

Arī saviesīgajā daļā pie kafijas tases sarunā ar Aivaru Aiviekstu ikvienam bija ko uzklausīt. Ne velti autors saka – pirmais vaļasprieks ir ūdeņi, makšķerēšana /A.Aivieksts ir kaislīgs makšķernieks, apceļojis ūdeņus no Liepājas līdz pat Peipusam Igaunijā, otrais – dārzs, un tad tikai dzeja. Jāsaka gan, ka ir vēl ceturtais, fotografēšana. Arī mūsu bibliotēkā bijusi izstāde “Esejas un fotogrāfijas”, kurā vairāki foto paspilgtināti ar datora palīdzību, un katram no tiem pievienota eseja. Kā pirmie gan esot radīti literārie sacerējumi, attēli pievienoti no jau iepriekš iemūžinātiem mirkļiem. Tikšanās pēcpusdienā mums bija iespēja skatīt Aivara Aivieksta paša veidoto versiju krājumam “Aprīļa atraitne”, kur katram dzejolim pievienots autora foto. Diemžēl, tādā versijā izdots, krājums maksātu vairākus desmitus eiro.

Paldies Aivaram Aiviekstam par atsaucību, romantisko tikšanās pēcpusdienu, dzeju Rojai un Pitragam! Tikpat laipns un atsaucīgs autors labprāt tiksies ar ikvienu no jums, ja reiz dosieties tūrisma izbraucienā uz Pitragu un gribēsiet ne vien zivis ēst “Pie Andra”, bet ieklausīties arī dzejā turpat  pāri ceļam “Pie Aivara”.

Informāciju sagatavoja Rojas pagasta bibliotēka