Izstāde “Mūsu zeme”
Izstāde veltīta grupas “The Coco’nuts” dziesmas “Mūsu Zeme” videoklipam. Mūzikas videoklips tika veidots, izmantojot cianotipijas tehniku, gaismojot video kadrus saules gaismā. Cianotipijas process ir gana vienkāršs, bet uztaisīt no tā video ir pietiekami sarežģīts un ļoti laikietilpīgs process. Attēli izgājuši cauri sešiem posmiem, lai, saliekot tos vienu aiz otra, tie taptu par video – uzņemšana, pārtapšana par negatīviem, gaismošana, mazgāšana, skenēšana un griešana. Kopā ir tikušas izgaismotas 3097 fotogrāfijas. Process ir daļēji analogs un daļēji digitāls.
Mūzikas videoklipa autore ir fotogrāfe un grupas dalībniece, “The Coco’nuts” vokāliste Monta Kurme. Izstādē būs redzams gan pats video, gan videoklipa veidošanas procesā radītie attēli.
Izstādes atklāšana 11. februārī plkst. 14.00.
MONTA KURME
Dabas tēma man vienmēr ir bijusi tuva – dabas spēks, tās attiecības ar cilvēku, savstarpēja mijiedarbība un saplūšana vienā. Tāpēc bieži vien izmantoju dabas resursus kā mediju savos darbos. Cianotipijas tehnikā, ar kuru strādāju pēdējos divus gadus, tā ir saules gaisma un ūdens.
Idejas un projekti man sākas ļoti vizuāli, kaut kas pēkšņi parādās acu priekšā, attēli skrien cauri prātam, pēc tam seko taktīls darbs ar attēlu. Ļoti svarīgs ir pats radīšanas process, kurš parasti ir lēns, eksperimentāls un meditatīvs.
The Coco’nuts dziesmas “Mūsu zeme” videoklipa ideja vizuāli veidojās manā galvā. Man šī dziesma ir par būšanu, par lietu nesarežģīšanu. Kad mēs savienojamies ar zemi un saviem dziļumiem, viss ir pavisam vienkārši, mēs plūstam cauri matērijai, peldam pa straumi un griežamies līdzi zemei.
Dziesmas vārdi:
Piespiedies,
Šī ir mūsu zeme.
Paskaties,
Kā tā griežas.
Paskaties,
Vējš ir tēlnieks.
Šī ir mūsu zeme.
Paskaties,
Kā tā griežas.
Paskaties,
Vējš ir tēlnieks.
Piespiedušies,
Sadevušies,
Roka, rokā,
Tā viena otrā,
Atgriezies,
Kur melns aiz naga,
Tava naba,
Ir zeme mana.
Sadevušies,
Roka, rokā,
Tā viena otrā,
Atgriezies,
Kur melns aiz naga,
Tava naba,
Ir zeme mana.
”Stāsts nav par saskaldītām iedaļām, vai sadrumstalotām sadaļām, vai saplēstām detaļām, kuras atmiņu grāmatā stāv saglabātas un šķiet tik fragmentāras, bet gan par to, kā šie fragmenti ir sasaistīti ar mūsu būtību un dzīves gājumu. Piespiedies pie zemes, pieliec vaigu un tu sadzirdēsi, kā vectēvi zemi ar. Ja nedzirdi, tad nomet lieko. Nomet kažoku un kreklu. Tagad var dzirdēt visu patiesību. Nekas nepazūd. Viss, kas ir izdarīts, paliek šeit. Mēs esam šeit. Viss paliek zemē. Arī tas, ko miskastē izmet. No zemes tu nācis par zemi paliec, pat, ja pelnos pārvērtīsies.” (Pēteris Narubins, vārdu autors, videoklipa galvenais varonis)