9. maijā Latvijā plaši atzīmēs Eiropas dienu

Eiropas diena 2024

9. maijā visā Eiropā un Latvijā plaši tiek atzīmēta Eiropas diena. Dažādos pasākumos un aktivitātēs atgādinām un stiprinām izpratni par mūsu kā eiropiešu izaugsmes iespējām, kultūru dažādību un vērtībām, kas mūs vieno. Lai vairotu svētku sajūtu, aicinām līdzās valsts karogam izkārt Eiropas Savienības karogu, kā arī organizēt un piedalīties Eiropas dienai veltītajos pasākumos.

Eiropas Komisijas pārstāvniecība ir izveidojusi arī visu tai zināmo pasākumu apkopojošu vietni, kur atrodama visaptverošāka informācija.

EIROPAS EKSĀMENS

Par tradīciju kļuvis Eiropas eksāmens, kas norit tiešsaistē 7., 8., 9. maijā. Eiropas eksāmena jautājumi ir tikpat daudzveidīgi kā Latvijas ieguvumi no dalības Eiropas Savienībā. Jautājumu klāsts aptver sportu, kultūru, dabu, izgudrojumus, nozīmīgus notikumus, personības u.c. tēmas. Tiešsaistes tests piemērots dažādām vecuma grupām. Iespēja uzzināt ko jaunu, pārbaudīt esošās zināšanas, aizdomāties par Eiropas daudzveidību, kā arī par mūsu iespējām to līdzveidot, ir svarīgākie Eiropas eksāmena dalībnieku minētie iemesli, kas ik gadu rada vēlmi piedalīties un izjust arī sacensību garu. Katrs dalībnieks saņem apliecinājumu ar iegūto punktu skaitu, labākajiem – balvas. 2023. gadā Eiropas eksāmenā piedalījās 42 326 dalībnieki.

AKTIVITĀTE “Rokasspiediens Eiropai”

Ar šo gadu tiek uzsākta jauna Eiropas dienas tradīcija – “Rokasspiediens Eiropai”. Šī tradīcija radusies Īrijā, un tās pamatā ir ideja, ka rokasspiediens ir simbols, kas apliecina cieņu, sadarbību un vienlīdzību – ES pamata vērtības.  Atzīmējot Latvijas iestāšanās ES 20. gadadienu un svinot demokrātiju, aicinām skolas piedalīties aktivitātē “Rokasspiediens Eiropai.” Katrā vecumposma grupā iespējams izmantot tai piemērotāko rokasspiediena veidu. Piemēram, sākumskolas skolēni Eiropas dienā var izmantot piedāvāto spēles kartīti un paspiest roku savas skolas direktoram, kādam smaidīgam cilvēkam, vai cilvēkam, kura apģērbā atrodama noteikta krāsa, u.c. Pamatskolas skolēni var izstrādāt paši savus principus rokasspiedienu tālākai nodošanai, māca tos citiem, piedalās video konkursā; savukārt vidusskolēni rokasspiedieniem izmanto tehnoloģijas, sociālos medijus un lietotnes. Aktivitātes noteikumi atrodami šeit: Rokasspiediens Eiropai.

Lielā Eiropas stunda tiešsaistē Eiropas dienā

Lielās Eiropas stundas mērķis ir iekļaut Eiropas dienas un Latvijas iestāšanās ES 20. gadadienas svinēšanā visas Latvijas izglītības iestādes. Stunda notiks Eiropas dienā, 9. maijā, no 9.00 – 9.40. Stundā varēs piedalīties sekojot tiešraidei portālā Delfi, mājaslapā esmaja.lv un ES mājas un EK pārstāvniecības Facebook profilos. Stundā aicinātas piedalīties visas Latvijas izglītības iestādes, kā arī ikviens interesents.

PASĀKUMI REĢIONOS

Eiropas dienas 2024 svinības reģionos tiks atzīmētas ar daudzpusīgu pasākumu un aktivitāšu programmu visdažādākajām iedzīvotāju grupām. Tālāk minēti tikai daži no pasākumiem Latvijas reģionos, pilns pasākumu apkopojums pieejams Eiropas Komisijas pārstāvniecības mājaslapā.

9. maijā Nacionālais Kino centrs aicina uz spēlfilmas “Ausma” (2015) bezmaksas seansu Talsu kinoteātrī “Auseklis”. Šis kinoteātris ir uzņemts Eiropas kinoteātru tīklā Europa Cinemas. Par godu 20 gadiem, kopš Latvija uzņemta Eiropas Savienībā, un 10 gadiem, kopš Latvijas filmu nozari atbalsta Eiropas fonds Radošā Eiropa MEDIA, kinoteātros Rīgā un Talsos tiks izrādītas Latvijas filmas, kas uzņemtas ar fonda atbalstu. Talsos būs iespēja satikt arī režisoru Lailu Pakalniņu.

 

Plašāks ieskats – https://latvia.representation.ec.europa.eu/jaunumi-un-pasakumi/eiropas-diena-2024_lv