Zināms Aleksandra Pelēča literārās prēmijas ieguvējs

Ik gadu Talsu novadā tiek godināts dzejnieks un rakstnieks, Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris Aleksandrs Pelēcis. Viņa vārdā nosaukta Talsu novada literārā prēmija, ko kopš 2000. gada piešķir autoriem, kuri veltījuši savu darbu Talsu puses literatūrzinātnes, vēstures pētniecībai un publicistikai. Jo īpaši šogad, kad svinam Aleksandra Pelēča simtgadi.

Šogad A. Pelēča literārajai prēmijai un lasītāju balsojumam bija izvirzītas desmit 2019. gadā izdotas grāmatas. “Mana pagasta aizmirstie vietu vārdi” (Elga Kristapsone, izdevējs “Aleksandra Pelēča lasītava”), “Manas dzīves atmiņas” (Eduards Bidzāns, autorizdevums), “Voi man šes!” (Andris Grūbe, izdevējs “Aleksandra Pelēča lasītava”), “Laiku nospiedumi. Ilgoņa Bērsona dzīve dienasgrāmatās, vēstulēs, atmiņās un attēlos” (sastādītāja Madara Eversone, izdevējs ”Zinātne”), “Nariņciema stāsti” (Aldis Denčiks, izdevējs “Aleksandra Pelēča lasītava”), “Cauri gadsimtiem. Rērihu un Mierkalnu dzimtas” (Aīda Krūze, autorizdevums), “Mana mūža grāmata” (Antons Kivlenieks, izdevējs “Aleksandra Pelēča lasītava”), “Zagļciemnieku stāsti” (Gunārs Anševics, izdevējs “Domu pērles”), krājums “100 stāstu/100 stories” (izdevējs “Aleksandra Pelēča lasītava”), “Talsu novada muzeja raksti III” (sastādītāja Zanda Konošonoka, izdevējs Talsu novada muzejs).

Ārkārtas situācija valstī ieviesa savas korekcijas gan Aleksandra Pelēča simtgades aktivitātēs, gan Prēmijas pasniegšanas pasākuma un Lasītāju balsojuma norisē. Un tomēr lasītāju balsojums notika plānotajā laika posmā. No 12. marta līdz 12. aprīlim ikvienam bija iespēja balsot par prēmijai izvirzītajiem darbiem un saviem favorītiem.

Talsu novada pašvaldības tīmekļvietnē publicētajā aptaujā par A. Pelēča literārajai prēmijai izvirzītajiem darbiem kopumā balsots 1290 reizes, Talsu bibliotēkas mājas lapā – 1070 reizes. Par sev tīkamāko grāmatu nobalsot varēja arī katrā Talsu, Dundagas, Mērsraga un Rojas novadu publiskajā bibliotēkā.

Ar lielu pārsvaru un lielāko balsotāju aktivitāti visvairāk balsu un Lasītāju simpātiju balvu ar 1042 balsīm ieguvusi Aīdas Krūzes grāmata “Cauri gadsimtiem. Rērihu un Mierkalnu dzimtas”. 453 lasītāji balsojuši par Elgas Kristapsones pētījumu “Mana pagasta aizmirstie vietu vārdi”, bet 390 balsotāji izvēlējās Eduarda Bidzāna grāmatu “Manas dzīves atmiņas”, 183 balsis tika krājumam “100 stāsti/100 stories”., bet 142 lasītāji par savu favorītu izvēlējušies Alda Denčika grāmatu “Nariņciema stāsti”. Par “Talsu novada muzeja raksti III” balsots 59 reizes, savukārt autordarbs “Voi man šes!” saņēmis 72 balsis. Neviena grāmata un autors nepalika bez sava atbalstītāju pulciņa.

Aleksandra Pelēča literārā prēmija piešķirta grāmatai “Laiku nospiedumi. Ilgoņa Bērsona dzīve dienasgrāmatās, vēstulēs, atmiņās un attēlos” (sastādītāja Madara Eversone, izdevējs ”Zinātne”). Prēmijas pasniegšanas pasākums notiks 16. septembrī 18:00 Talsu Galvenajā bibliotēkā. Savukārt 15. septembrī 11:00 pie Dzirnavu ielas 1 nama, kurā dzīvojis Aleksandrs Pelēcis tiks atklāta piemiņas zīme.

iconKopkatalogs