Vārdi dzimst sirdī. Dzejas dienu tikšanās Rojā

 


29. septembrī Dzejas dienu interesentus Rojā priecēja viesi no Talsiem – dzejniece, literāte, kultūras darbiniece Maija Laukmane un  literāts, novadpētnieks Zigurds Kalmanis.

Tiekoties ar vidusskolēniem, dzejniece Maija Laukmane vairāk stāstīja par to, vai apzināmies, cik ļoti liela nozīme vārdam – ar to var samīļot, ar to var ļoti sāpināt, ar to var celt un arī gremdēt. Ar jauku un mīļu smaidu dzejniece, atstāstot dažādus  pastāstus, aicināja ticēt savam “Es varu!”, mīlēt, sargāt, pamanīt, domāt, piedot, runāt, jautāt, nebūt vienaldzīgiem un palīdzēt.  Ar interesi klausījās visi, tāpēc sirsnīgs paldies skolotājām, kuras atvēlēja savu stundu, lai jauniešiem būtu iespēja tikties ar radošu personību.

Pasākumā pieaugušajiem iepazinām dzejnieces radošo darbību, klausījāmies autores dzejas lasījumos, uzzinājām par viņas aizraušanos ar fotografēšanu, stikla gleznošanu un rotu darināšanu.

Pirmais dzejnieces uzrakstītais dzejolis tapis franču autora A. Sent-Ekziperī darba “Mazais princis” ietekmē. Tālāko ievirzi un interesi par literatūru sniegušas skolotājas Mirdzas Lūkasas literatūras stundas. Siltas un mīļas atmiņas dzejniecei saistās ar vecomāti – memmīti, kura bijusi lieliska pasaku pazinēja un, kura mācījusi katrai lietai saskatīt gaišo un labo pusi. “Joprojām visam, ko dzīvoju, redzu un jūtu, nez no kurienes atrodas vārdi, kurus ātri pierakstu jebkur – ja tuvumā nav papīra, tad arī savā plaukstā. Jo dzeja ir visur, ap visu un visā. Kā mīlestība vai kā elpa,“ saka Maija Laukmane.

Komponista Jāņa Lūsēna, dzejnieces Maijas Laukmanes un režisores Ziedītes Začestes sadarbībā tapusi muzikāla mistērija “Piederība”. “Neteikšu, ka man gāja viegli sadarbībā ar tik izcilu komponistu, kāds  ir Jānis Lūsēns. Tā man bija pilnīgi jauna pieredze. Es, nemuzikālā Maija, mācījos sastrādāt ar mūziku,” atbildot apmeklētāju jautājumam, vai ir dziesmas ar Maijas dzeju, saka autore. Un tad jau atcerējāmies arī dziesmas ar Ziedoņa Lindes mūziku un kopā noklausījāmies Edgara Pujāta izpildīto dziesmu “Cerību sēkliņa”.

Maijai nepatīk pašslavināties, lai arī saņēmusi vairākas balvas un pagodinājumus. Viena noteikti jāpiemin – tā ir Rojas pagasta un Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstītā “Pastariņa prēmija” 2005. gadā par dzejoļu grāmatām bērniem “Āboli bolās” un “Lietutiņš taisa jokus”.

Par biedrības “Aleksandra Pelēča lasītava” izdotajām grāmatām, savu un Maijas darbību tajā stāstīja lasītavas pārzinis, literāts un novadpētnieks Zigurds Kalmanis. Savukārt mūsu bibliotēkas lasītājiem kā dāvinājums paliek divi biedrības izdevumi: “Simtgades stāsti (1922 – 2022)” par Stendes pētniecības centru  un “Jānis Zviedrāns. Atkal” – Talsu ārsta, bijušo PSRS armijas medicīnas dienesta kapteiņa dzīvesstāsts. Paldies par dāvinājumu! Paldies par abu Dzejas mēneša viesu domu gaišumu, par saņemtajiem autogrāfiem un emocijām! Katrs no mums varēja veldzēties sev tuvās atziņās, ieklausīties vārdos, kas saskan ar paša būtību. Lai Maijai joprojām “dzejoļi vienkārši notiek”, lai tie “ceļas spārnos lai satiktu zvaigznes” un  arī mūs! Lai Zigurda apkopotie pētnieciskie  fakti, atmiņas un dzīvesstāsti ir ne vien pateicības zīme iepriekšējām paaudzēm, bet arī interesanta un iedvesmojoša grāmata ikvienam zinātkāram lasītājam!

Teksts: Irēna Svitiņa

Foto: Iluta Graudiņa