“Tikai gadu vecs un tomēr tā novecojis, ka nekam vairs neder”

 

Dundagas bibliotēkā līdz marta beigām apskatāma Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja izstāde “Kalendāri”.

Ir 31. decembris, tuvojas pusnakts! Paceltas šampanieša glāzes, jaunas cerības un skats nākotnē. Pieci, četri, trīs, divi, viens… Laimīgu Jauno gadu! Smaidi, apsveikumi. Klāt 1. janvāris – sākas jauns gads! Lai tas būtu laimīgs ikvienam no mums! Daudzās mājās pie sienas tiek pielikts jaunais kalendārs, darbā atveram savus plānotājus.

To ka laika ritums ir ciklisks, dienai seko nakts un gadalaikam nākamais gadalaiks mūsu tālie senči saprata jau ļoti, ļoti sen. Pamazām cilvēce nonāca līdz vajadzībai pēc organizēta kalendāra. Pirmie datēti jau ar bronzas laikmetu, bet tādus, kas līdzinās kalendāram mūsu izpratnē, radīja senākās attīstītās Tuvo Austrumu tautas – šumeri, ēģiptieši, asīrieši. Viņu kalendāri bija balstīti Mēness un Saules kustībā.

Kalendāram bija īpaša vieta viduslaiku cilvēku dzīves ritmā – ļaudis ļoti vadījās pēc tā un iespēju robežās centās izpildīt šajās “laika grāmatās” sniegtos norādījumus. 1539. gada kalendārā jau bija atzīmētas visdažādākajām darbībām piemērotās un arī neveiksmīgās dienas – tirdzniecībai, āderu ciršanai, ceļošanai, zāļu dzeršanai, pie friziera vai pie šuvēja iešanai.

Pirmie latviešu kalendāri sāka iznākt 18. gadsimta vidū. LU Akadēmiskās bibliotēkas Misiņa bibliotēkas krājumā atsevišķi izdalīta kalendāru kolekcija – pāri par 1200 nosaukumu latviešu valodā un svešvalodās. No tiem vecākie latviešu valodā – Veca un jauna laika grāmata (1767–1916).

Daudz interesanta par kalendāriem varat izlasīt šajos “Latvijas Vēstneša” rakstos https://www.vestnesis.lv/ta/id/95199 un https://www.vestnesis.lv/ta/id/4936

Madonas muzeja ceļojošā izstādē apskatāmas 25 planšetes ar krāsu un teksta izdrukām par 12 mēnešiem no dažādiem kalendāriem:

Janvāris – Madonas un apkārtnes kalendāri
Februāris – Ārpus Latvijas izdotie kalendāri
Marts – Kalendāri sievietēm
Aprīlis – Humors
Maijs – Kalendāri zemkopjiem, biteniekiem
Jūnijs – Baznīcu kalendāri
Jūlijs – Kalendāri medniekiem, makšķerniekiem
Augusts – Kalendāri par veselīgu dzīvesveidu
Septembris – Kalendāri par skolu dzīvi
Oktobris – Kalendāri mājai un ģimenei
Novembris -Tēvzemes kalendāri
Decembris – Dažādi kalendāri

 

Aicināts ikviens interesents!