Talsu novada bibliotekāri apmeklē Pierīgas bibliotēkas

12. jūnijā – Metodiskajā dienā – Talsu novada bibliotekāri devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Mazcenas bibliotēku, Ulbrokas bibliotēku un Rīgas Centrālās bibliotēkas pludmales lasītavu Lucavsalā.

Mazcenas bibliotēka atrodas Jaunmārupē, Mārupes pagastā un ir vietējās nozīmes bibliotēka, kurā strādā divi darbinieki. Talsu novada bibliotekārus sagaidīja bibliotēkas vadītāja Inta Šalme, kura pastāstīja par  iestādes darbību. 42 gadus bibliotēka atradās vēsturiskajā Švarcekmuižas ēkā, kas celta 1826. gadā. Kopš 2013. gada maija Mazcenas bibliotēka apmeklētājus sagaida jaunās telpās – Jaunmārupes sabiedriskās ēkas otrajā stāvā. Vienuviet iedzīvotājiem pieejami arī citi sabiedriski pakalpojumi, kas ļauj bibliotēkai piesaistīt lielāku lasītāju plūsmu. Nepilnu mēnesi  pie sabiedriskās ēkas pieejams arī bibliomāts ar grāmatu nodošanas kasti, kas dod iespēju nodrošināt grāmatu saņemšanu un nodošanu laikā, kad bibliotēka apmeklētājiem slēgta. Par bibliomāta nepieciešamību bibliotēka savas pašvaldības uzmanību vērsusi vairākus gadus, un šogad idejai gūts atbalsts. Pēc pirmajām bibliomāta darba nedēļām secināts, ka pieprasījums pēc ieviestā pakalpojums ir. Runājot par darbu ar bērniem un jauniešiem, bibliotēkas vadītāja stāsta, ka bibliotēkā jauniešu vidū īpaši populāras ir dažādas galda spēles. Tāpēc to piedāvājums regulāri papildināts. Mazcenas bibliotēkas darbinieces organizē dažādas tikšanās reizes ar grāmatu autoriem, profesionāļiem, piemēram, lai pārrunātu aktualitātes dārzkopībā, uztur grāmatu lasītāju klubiņu. Bibliotēkā pieejami bezmaksas pašvaldības nodrošināti kopēšanas, printēšanas un skanēšanas pakalpojumi. Vide ap bibliotēku ir sakopta, netālu atrodas arī moderns un plašs bērnu un jauniešu atpūtas laukums.

Vērtīgs stāstījums bija Ulbrokas bibliotēkā, kas atrodas kultūras centrā “Ulbrokas pērle”, kur kopā sadzīvo bibliotēka, dzimtsarakstu nodaļa, kultūras centrs un kafejnīca. Ēku pašvaldība uzcēlusi 2020. gadā par saviem līdzekļiem. Bibliotēka atpazīstama ir ar Pētera Brūvera lasītavu, kurā apskatāms bagātīgs materiālu kopums par izcilo latviešu dzejnieku. Lai saglabātu, attīstītu un popularizētu viņa veikumu, bibliotēkā izveidota izzinoša un atraktīva izstāde, notiek sadarbība ar skolu jaunatni, kā rezultātā apkopotas un grāmatā izdotas vairākas nozīmīgas publikācijas. Katru gadu bibliotēka sagatavo kalendāru, tajā izceļot kādu dzejnieka dzīvē nozīmīgu laika posmu. Izveidota literārā pastaiga “Sēdēju parkā uz sola” – ar šādu nosaukumu 1994. gadā iznācis Pētera Brūvera dzejoļu krājums. Pastaigā kājāmgājējiem/velobraucējiem  ir iespēja atklāt un iepazīt vietas, kuras savulaik skatījis un aprakstījis dzejnieks. Lai plašāku sabiedrības daļu ieinteresētu bibliotēkas piedāvājumā, gada siltākajos mēnešos pie bibliotēkas darbojas āra lasītava. Tajā ik nedēļu notiek dažādi grāmatu lasījumi, spēles, radošās darbnīcas bērniem un jauniešiem. Par Ulbrokas bibliotēkas darbu, P. Brūvera devumu un bibliotēkas lomu tā saglabāšanā un popularizēšanā, pastāstīja bibliotēkas vadītāja Daiga Brigmane.

Dažādojot bibliotēkas pakalpojumu ārpus ierastās vides, kopš 2016. gada Rīgā, Lucavsalas atpūtas parkā, darbojas Rīgas Centrālās bibliotēkas pludmales lasītava, kas interesentiem pieejama no jūnija līdz augusta beigām septiņas dienas nedēļā. Tās pieejamību ikdienā nodrošina kāds no Rīgas Centrālās bibliotēkas darbiniekiem. Ideju pirms vairākiem gadiem toreizējā Rīgas pašvaldības vadība noskatījusi Austrālijā. Tā īstenošana pašvaldībai izmaksājusi vairāk kā desmit tūkstošus eiro. Kā stāstījumā atzina Rīgas Centrālās bibliotēkas direktora vietniece Linda Štamere, pludmales lasītavas pēdējo gadu laikā kļuvušas populārākas visā Eiropā. Pludmales lasītavā ikvienam interesentam ir iespēja uz vietas lasīšanai izvēlēties žurnālus, grāmatas, ir pieejamas galda spēles, notiek dažādi pasākumi. Iedzīvotāju interese šo gadu laikā ļāvusi secināt, ka šāda veida piedāvājums vasaras mēnešos ir ļoti nepieciešams. Pludmales lasītavas koncepti mūsdienās var būt dažādi – no vietām, kur ikdienā apmeklētājiem piedāvājumu sniedz bibliotekārs, līdz tādām, kur lasītājs pats izvēlas sev lasāmvielu un lasītava darbojas kā grāmatu apmaiņas punkts.

Metodiskā diena Mazcenas bibliotēka
Mazcenas bibliotēka
Metodiskā diena Ulbrokas Pērle
Ulbrokas bibliotēka
Metodiskā diena Ulbrokas bibliotēka
Ulbrokas bibliotēka
Metodiskā diena Ulbrokas bibliotēka
Pie Ulbrokas bibliotēkas
Metodiskā diena Ulbroka
Ulbrokas bibliotēkas vadītāja Daiga Brigmane
Metodiskā diena Lucavsala
Lucavsalas pludmales lasītava