Sabilē tiekas ar jauno rakstnieku Tomu Kreicbergu

Saulainā februāra dienas pēcpusdienā pie lasītājiem Sabiles bibliotēkā ciemojās jaunais rakstnieks Toms Kreicbergs. Tikšanās bija gaidīta, jo šobrīd Toma grāmata “Lopu ekspresis” ir viena no lasītākajām latviešu literatūras grāmatām bibliotēkā.

Tikšanās sākumā Toms Kreicbergs iepazīstināja ar savu līdzšinējo literāro darbību. Interese par rakstīšanu radusies jau 11-12 gadu vecumā, kad sācis ļoti daudz lasīt angļu valodā. Tāpēc tā sanācis, ka angļu kā literārā valoda viņa dzīvē spēlē lielu lomu. Jāatzīmē, ka viņš daudz rakstījis un publicējies angļu valodā ar vārdu Tom Crosshill. Pirmie viņa stāsti tika publicēti Amerikas preses izdevumos, kur ilgus gadus Toms pavadījis un strādājis Ņujorkā, investīciju bankās.

Īpašu uzmanību rakstnieks pievērsa darbam angļu valodā “The Cat King of Havana”. Tas ir romāns jauniešiem, kas izdots un publicēts daudzās pasaules valstīs. Tagad to varam gaidīt arī latviešu valodā, tikai, kā Toms Kreicbergs sacīja, laiku prasa formalitātes.

Līdz šim latviski bija izdota Toma Kreicberga stāstu grāmata “Dubultnieki”. Tagad pie lasītājiem nonākusi grāmata “Lopu ekspresis”. Prezentējot grāmatu, autors saka, ka tas ir ģimenes stāsts par izsūtīšanu. Grāmatas ideju savā veidā aktualizēja viņa darbošanās Sibīrijas bērnu projektā. Grāmatā ir divas vadlīnijas- Volstrīta un Sibīrija. Tomēr rakstnieks atzina, ka paralēles starp šīm divām atšķirīgajām pasaulēm pastāv, bet vienādot tās nevar.

Vilcienam romānā “Lopu ekspresis” ir vadoša loma. Tāpēc arī tikšanās vadmotīvs Sabiles bibliotēkā bija “Mēs katrs sēžam vilcienā, ko vada kāds cits”. Vilciena vagons simbolizē ritmu. Katrs kaut kur traucas ar savu galamērķi, un mēs ne vienmēr zinām, kur tas aizvedīs.

Grāmatā ir daudzi sižeti, kas savijas ar paša autora personīgo dzīvi- vietas, notikumi. Ir tēli, kam pretī reāli cilvēki. Ir jautājumi par sistēmu kā likvidēšanas ieroci.

Sarunas nobeigumā klātesošos interesēja, kas pamudināja Tomu Kreicbergu tomēr atgriezties Latvijā. Atbilde – viņa vērtību sistēma. Izvēle starp kaut ko dzīvē vairāk redzēt, sevi garīgi bagātināt vai arī nauda makā. Un ģimene kā vērtību vērtība. Būt kopā ar savējiem.

Viņš atzina, ka Latvija ir ideāla zeme cilvēkiem, kuriem patīk izaicinājumi.  Toms Kreicbergs šobrīd Latvijā ir atradis iespēju sevi realizēt kā pasniedzējs.

Atbildot uz jautājumu, kas viņu šobrīd vairāk uztrauc pasaulē. Viņš atbildēja, ka tā ir ģeopolitiskā situācija, atzīstot, ka vienmēr ir jābūt gataviem, jo vēsture var atkārtoties. Tāpat savus draudus rada virtuālā pasaule, kas visus pārņem savā varā. Viņš paredz, ka tās dēļ sabiedrība arvien vairāk sašķelsies.

Toma aizraušanās un kaislība ir salsas deja, ko viņš pats arī pasniedz. Gads pavadīts Kubā, lai vēl vairāk un pamatīgāk izprastu šo deju. Savā ziņā, kā viņš atzina, tā ir bijusi dzīves skola, jo tur joprojām valda padomijas garša.

Tikšanās noslēgumā gribējām Tomam Kreicbergam uzdāvināt Sabiles veiksmes bizi. Izvelkot savu no daudzām bizēm, pie viņa aizceļoja Čakluma bize. Tātad idejas būs un literāri darbi taps.

Rakstu sagatavoja Dagnija Kalniņa, Sabiles bibliotēkas vadītāja