Rojā pasniegta Pastariņa prēmija

25. maijā Rojas Kultūras centrā sveica Pastariņa prēmijas laureātus – latviešu bērnu grāmatu rakstnieku un ilustratoru. Diplomu un prēmiju šogad saņēma rakstniece Luīze Pastore un māksliniece Elīna Brasliņa par kopdarbu grāmatu sērijā “Mākslas detektīvi” – “Pazudušais pērtiķis”, “Neredzamais cilvēks”, “Svešinieka atnākšana”, “Operācija “Maska””, “Pēdējais ķēniņš„ .

Uzrunājot bērnus, rakstniece Luīze Pastore atklāja: “Mani pirmie stāsti radās briesmīgas garlaicības dēļ. Man bija gadi astoņi, deviņi, un mamma  lika strādāt – ravēt tikko izdīgušus burkānus vai darīt kaut ko tikpat apnicīgu. Biju spiesta izdomāt, kā padarīt strādāšanu aizraujošāku. Tā es izdomāju stāstus. Vēlāk stāstus pierakstīju rūtiņu burtnīcā. Nekas nav mainījies arī šobrīd – es rakstu, lai padarītu dzīvi aizraujošāku. Savā fantāzijā varu pamēģināt to, ko dzīvē nekad nevarētu – nokļūt otrpus gleznām – mākslas pasaulē. Grāmatās viss ir iespējams!”

Lai atraktīvākā veidā bērni labāk iepazītu rakstnieci un viņas darbus, pasākumu vadīja GRĀMATU KOLEKCIONĀRS – meitene, kura kolekcionē visas Pastariņa prēmijas laureātu grāmatas. Viņas kolekcija tiks papildināta ar jaunajām, bet vispirms tās jāapskata un jāpašķirsta, un būtu labi, ja arī izlasītu, bet… piecas grāmatas nav viegli izlasīt īsā laika sprīdī! Un te nu meitenei, kura ir ļoti līdzīga Mākslas sērijas grāmatu varonei Pogai (11. klases skolniece Estere Sīpliņa), palīgā nāk kāda čakla dāma, kura ir izlasījusi grāmatas un labprāt visiem klātesošajiem par tām īsi pastāsta.

Arī pati rakstniece, kā atzina paši bērni, bija sagatavojusies pasākumam. Skatītājiem bija vienreizēja iespēja kļūt par DETEKTĪVIEM – tika demonstrēta filmiņa par grāmatas varoņiem un viņu piedzīvojumiem, kopīgi analizēti notikumi, uzdoti jautājumi, prātots un secināts. Pasākuma beigās katrs zālē sēdošais savā īpašumā ieguva detektīva nozīmīti, savukārt rakstniecei tika piekodināts ātri rakstīt nākamo grāmatu.

Diemžēl pasākumā nevarēja piedalīties māksliniece Elīna Brasliņa. Tomēr viņa visiem klātesošajiem atsūtīja ilustratīvu sveicienu ar vārdiem: “Paldies Tev, Roja!” un solījumu atbraukt ciemos rudenī, kad mazie lasītāji būs atsākuši skolas gaitas.

Laureātu diplomu pasniedza Rojas novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa: “Lepojamies, ka esam pratuši saglabāt tik senu tradīciju, kāda ir šī literārā balva – “Pastariņa prēmija”, pateicoties kurai Rojas vārds izskan Latvijas mērogā”. Rakstniece Luīze Pastore atbildēja ar komplimentu: “Pastariņa prēmija ir atpazīstams un nozīmīgs novērtējums literātu un grāmatu ilustratoru vidū”.

Pasākumā piedalījās Rojas un Mērsraga vidusskolas skolēni, pedagogi un citi interesenti.

Pastariņa prēmija iedibināta 1982. gadā bijušā z/k „Banga” laikā, pateicoties dzejnieka Imanta Ziedoņa ierosmei un toreizējā kolhoza priekšsēdētāja Miķeļa Lismenta atsaucībai. Tā tiek pasniegta reizi divos gados. Prēmijas laureātus nosaka žūrija – bibliotēkas lielie un mazie lasītāji, trīs ar literatūru saistīti pārstāvji no Rojas novada un trīs pārstāvji no Rīgas, pārstāvot profesionālās organizācijas (Rakstnieku savienība, Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padome un Latvijas Nacionālā bibliotēka).

 

Foto: Ieva Ērgle

Rakstu sagatavoja: Iluta Graudiņa