Profesionālās pieredzes apmaiņas brauciens uz Ogres novada bibliotēkām

Agrā 8. jūnija rītā, gandrīz 50 Talsu novada bibliotekāri, Metodiskās dienas ietvaros, devās pieredzes apmaiņas braucienā pie kolēģiem Ogres Centrālajā bibliotēkā, Ogres novada Lielvārdes un Ciemupes bibliotēkā.

Jaunā Ogres Centrālā bibliotēka  saviem apmeklētājiem durvis vērusi pavisam nesen, 2021. gada augustā. Līdzīgi kā Talsos, jaunās bibliotēkas būvniecība tika īstenota ar LR VARAM, Latvijas vides investīciju fonda un Ogres novada pašvaldības projektu “Siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšana, izbūvējot Ogres Centrālās bibliotēkas ēku”.

Vecās ēkas vietā uzbūvēta moderna, pašpietiekama, divstāvu energoefektīva ēka, jeb tā dēvētā pasīvā ēka ar nulles enerģijas patēriņu. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās redzamas atklātas koka konstrukcijas – šajā būvē koks ir galvenais izmantotais materiāls. Ogres Centrālās bibliotēkas ēkas projekts ir starp vienpadsmit 2021. gada Latvijas Arhitektūras gada balvas finālistiem.

“Patīkami pārsteidza fakts, ka jaunuzceltā bibliotēka ir ne tikai ārkārtīgi mūsdienīga vizuāli un funkcionāli, bet milzīgs uzsvars likts uz energoefektivitāti un dabas resursu lietderīgu izmantošanu. Pasīvā ēka ar nulles enerģijas patēriņu, saules paneļiem, apgaismojums ar viedo vadību, rekuperācijas ventilācijas sistēma, zaļā augu siena, kuras apūdeņošanai izmanto savākto lietus ūdeni utt. Man personīgi šāda ilgtspējīga pieeja plānojot kārtējo būvi liekas super! Un šīsdienas energoresursu cenu kontekstā saudzē ne tikai vidi bet arī pašvaldības resursus. Es ceru, ka tā ir viela pārdomām jebkuram.”Māra Krūzmane, Virbu bibliotēkas vadītāja.

Jaunajā ēkā atrodas ne tikai bibliotēka, bet arī Ogres novada Dzimtsarakstu nodaļa, kuras laulību telpā ir dabas altāris ar skatu uz priežu mežu, kas rada īpašu noskaņu.

Bibliotēkā īpaša uzmanība pievērsta jaunāko lasītāju piesaistei. Bibliotēkā iekārtota telpa mazuļiem un viņu vecākiem, pusaudžiem tīkamā kāpšanas siena, nodalītas lasītavas telpas mazākajiem apmeklētājiem un jauniešiem. Īpašu šarmu rada visur esošās logu nišas ar iespēju vienkārši sēdēt uz palodzes un lasīt vai arī radīt savu mazo pasauli, paslēpjoties aiz aizkariņiem.

Vieglais vasaras lietus netraucēja pastaigā izbaudīt Ogres pilsētas un vides skaistumu. Novada bibliotekāriem bija iespēja apskatīt arī Ogres novada Lielvārdes un Ciemupes bibliotēkas, kas bija īpaši noderīgi un iedvesmojoši mazo bibliotēku vadītājiem.

Daloties savos iespaidos par redzēto, novada bibliotekāri stāsta –

“…bija iespēja pēc novadu reformas apskatīt kā administratīvās lietas ir sakārtotas citos novados. … Galvenais jau ir šīs tikšanās ar kolēģiem, pārrunājot darba lietas un ne tikai. Kaut kādas idejas vienmēr var aizņemties un izmantot savā darbā. Tāpēc jau šie ir pieredzes braucieni.”Īrisa Apše, Lībagu bibliotēkas vadītāja

“Ogres Centrālās bibliotēkas apskate bija pozitīvu emociju kopums ilgam laikam, tas gaišums, koka krāsa un smarža, interjers oriģināls un telpas funkcionālas. Ieraugot pakāpienu veidā izstāžu plauktus, nopriecājos par tik oriģinālu un vienkāršu ideju. Lielvārdes bibliotēkā preses plaukts bija līdzīgs mūsu bibliotēkas preses izdevumu plauktiem. Nošpikoju, ka žurnālu nosaukumus var izvietot, nevis priekšpusē, bet uz aizmugurējās sienas. Tad tos var rakstīt daudz lielākus un ir uzskatāmāk. Ciemupes bibliotēkā, kuru apmeklējām, varēja secināt , cik “dažādos laikos un dažādās ēkās dzīvo” bibliotēkas Latvijā. Atkal uz brīdi atgriezāmies padomju laika posmā. Bet pati bibliotēka aprīkota mūsdienīgi, ar maināma augstuma galdu, bibliotēkas vadītāja aktīva, izveidota lasītāju biedrība, ar kuras palīdzību caur projekta realizāciju izdota novadpētniecības grāmata. Fascinēja novadpētniecības istaba, iedvesmojoši!”Elita Lāce, Laidzes bibliotēkas vadītāja

“Mani iedvesmoja Lielvārdes bibliotēkā redzētā mājiņa bērnu nodaļā. Tas būtu lielisks papildinājums manā bibliotēkā, kas radītu mājīgu un noslēpumainu gaisotni un  rosinātu bērnus vairāk lasīt grāmatas. Jau apsveru dažādus variantus, kā īstenot šo ideju!” Iveta Ērkšķe, Valdgales bibliotēkas vadītāja.

Paldies kolēģiem par viesmīlību un pozitīvajām emocijām, lai viss izdodas arī turpmāk!