Lielie Lasīšanas svētki atkal notiek sākotnējā krāšņumā

Sniegotā 9. marta dienā Talsu sporta namā aizvadīts «Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas» ekspertu saiets «Lielie lasīšanas svētki Talsos». Kā ik gadu tajā pulcējās gan mazi, gan lieli lasīšanas eksperti no visa Talsu novada.

“Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas» pirmsākumi meklējami pirms vairāk kā 20 gadiem. Pieredze ņemta no Nīderlandes, ko Latvijā nolēma ieviest Bērnu literatūras centrs Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Ekspertiem bija jāizlasa nominētās grāmatas kādā no vecuma kategorijām un tās jānovērtē. Attiecīgās grāmatas, kas katrai grupai ir citas, izvēlas īpaša komisija Latvijas Nacionālajā bibliotēkā.

Tradīcija, kas aizsākusies jau pirms daudziem gadiem, pēc klusajiem pandēmijas laikiem, atkal atdzīvojusies savā sākotnējā krāšņumā un mērogā. Talsu sporta nama zāli piepildīja dzīvespriecīgas un zinātkāras bērnu un jauniešu balsis. Kā dāvana novada lasītājiem pēc rūpīgās lasīšanas — pasākums Talsos, kur ierasti uzstājas Latvijā pazīstami mākslinieki, mūziķi.

Lasītājus uzrunāja Talsu Galvenās bibliotēkas direktore Rita Alkšbirze, Bērnu nodaļas vadītāja Vita Kukute, Lielo Lasīšanas svētku Talsos aizsācēja un iniciatore, ilggadējā Talsu Bērnu bibliotēkas vadītāja Ilze Jaunbērziņa.

Klātesošos sveica arī Talsu novada pašvaldības pārstāvji, kuri iejutās bērnu pasaku tēlos. Cālītis, Lapsiņa, Sunītis un Kaķītis kopā ar lasītājiem, un gaisīgi vieglo, lidojošo Vienradzi, minēja mīklas. Atjautīgākie un veiklākie mīklu minētāji saņēma gardas veicināšanas balviņas.

Kā jau ierasts, arī šogad Lasīšanas svētkus Talsos vadīja jautrās, sirsnīgās, runīgās un radošās Sabiles bērnu bibliotēkas Dzirdīgās Ausis – Rudīte Matisone un Elīna Stariņa, kuras, izkāpušas no Bērnu un jauniešu žūrijai nominētās somu rakstnieces Anjas Portinas stāsta “Radio Popovs”, sadzirdēja, uzklausīja un klātesošos iepazīstināja ar visaugstāko vērtējumu ieguvušajām grāmatām. Katras grāmatas nosaukums bija šifrēts attēlos, un lasīšanas ekspertiem, lai uzzinātu grāmatu nosaukumus, šīs mīklas nācās atrisināt.

Pasākuma norisi atraktīvi un daudzveidīgi papildināja Talsu pamatskolas skolēnu un pedagogu sagatavotie muzikālie priekšnesumi. Tomēr galvenais un gaidītākais Lielo Lasīšanas svētku notikums arvien ir Talsu Galvenās bibliotēkas muzikālā dāvana čaklajiem lasītājiem – šajā reizē tā bija dziedātāja, mūziķe Katrīna Dimanta ar draugiem – ģitāristu Reini Briģi un akordeonistu Rolandu Zelču. Priekšnesums mijās ar lasītāju iesūtītajiem jautājumiem, skaļu un jautru kopā dziedāšanu,  fotografēšanos un autogrāfu “medībām”, lai priecīgā noskaņā dotos mājup un sāktu gatavoties nākamā gada lasīšanas maratonam un svētkiem.

 

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas 2022. gada tops Talsu novada bibliotēkās:

1.—2. klases vecuma grupas grāmatu topa trijniekā iekļuva un 1. vietu ieguva Rebekas Lukošus grāmata «Nepaklausīgais vectēvs», 2. vietu — Amēlijas Žavo un Annikas Masonas «Mana negantā diena», bet 3. vieta tikusi Jura Zvirgzdiņa «Rijīgā čūska un gudrā pele»

3.—4. klases vecuma grupā 1. vietu ieguva Marks Uve Klings un grāmata «Diena, kad ome salauza internetu», 2. vietu — Lauras Vinogradovas «Tētis un suns», bet 3. vietu — Toms Dirgēla un «Gustavs Salmiņš liek no augšas».

Vecuma grupā, kurā ir 5.—7. klases lasītāji, 1. vietu ieguva Marijas Parras grāmata «Glimmerdāles Tonje», 2. vietu — Žaka Frīnsa «Sestklasnieki neraud», bet 3. vietu — Petras Posteres «Gads, kad ieradās bites».

Savukārt 8.—12. klases lasītāju vecumgrupā 1. vietu ieguva Delfīnes de Vigānas grāmata «No un Es», 2. vietu — Čārlija Makesija grāmata «Puika, kurmis, lapsa un zirgs», trešo — Jennijas Jēgerfeldes grāmata «Stendapa karaliene», bet vecāku žūrija lēma, ka šogad 1. vietu dala divas grāmatas – Taras Vestoveras “Izglītotā” un Andra Kalnozola “Kalendārs mani sauc”, 2. vietā — Iveta Troalika “Tūlīt paliks labāk” un 3. vietā — Lindas Nemieras romāns «Rīgas raganas».

 

Sirsnīgs paldies visiem iesaistītajiem un pasākuma atbalstītājiem!

Lasīšanas vadītājiem – bibliotekāriem un skolotājiem.

Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas ekspertiem.

Talsu sporta nama kolektīvam.

SIA Nārone.

Talsu BJC kolektīvam.

Talsu Pamatskolas pedagogiem un māksliniekiem.

Katrīnai Dimantai un draugiem.