Jaunatnes stāsti rītdienai 1. nodarbība

 

 

Talsu Galvenā bibliotēka septembrī rīko nodarbību ciklu jauniešiem par stāstniecību un folkloru kā nozīmīgu nemateriālā kultūras mantojuma daļu vietējās kopienas pastāvēšanā. Pirmā nodarbība notika 6. septembrī, pavisam neierastā vidē, kas bibliotēkas apmeklētājiem ikdienā nav pieejama – bibliotēkas pagrabā.

Nodarbībā piedalījās 19 jaunieši, kas tika sadalīti piecās darba grupās. Nodarbībā  jaunieši ne vien uzzināja par latviešu folkloras vēsturi un folkloras krātuvi, bet arī praktiski darbojās, lai izprastu, kāpēc folklora ir tik dažāda, un attīstītu savas stāstu stāstīšanas iemaņas. Jaunieši izmēģināja pavisam vienkāršu, bet aizraujošu spēli – viena nostāsta jeb atgadījuma pārstāstīšanu “no mutes mutē”, pieredzot to, kā viens stāsts var izmainīties līdz nepazīšanai un izprast “mutvārdu folkloras” rašanās un veidošanās ceļus. Jaunieši lieliski iejutās mākslinieku lomās, attēlojot teikas un nostāstus komiksos. Lai izprastu, cik dažādi var uztvert un interpretēt stāstu, citai darba grupa mēģināja izdomāt un atstāstīt teiku vai nostāstu par pamatu ņemot komiksā attēloto.

Pirmā nodarbība bija kā ceļazīme uz izpratni par stāstniecības pasauli un folkloras esamību mums līdzās. Folklora ir mums visapkārt – atliek to saredzēt un pieņemt.

21. septembrī notiks otrā nodarbība, kurā ar jauniešiem tiksies folkloras pētnieks, novadnieks Guntis Pakalns.

Talsu Galvenā bibliotēka projektu īsteno ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” projektu konkursa “Kurzemes Kultūras Programma 2023” atbalstu.