Izdota jauna grāmata “Stendes miežu selekcionāre Genovefa Timule”

 3. janvārī Agroresursu un ekonomikas institūta Stendes pētniecības centrā norisinājās grāmatas “Stendes miežu selekcionāre Genovefa Timule” atvēršana. Pasākumu vadīja grāmatas sakārtotāja, pētniece Solveiga Maļecka, kas klātesošajiem pastāstīja par Genovefas Timules sirdsdarbu mūža garumā – miežu selekcionēšanu. Solveiga Maļecka bija sarūpējusi lielisku iespēju aplūkot Genovefas Timules pierakstu klades. Selekcionāre ikdienā rakstīja dienasgrāmatu, kurā piefiksēja padarītos darbus, laikapstākļus, stādījumu shēmas, augsnes bagātināšanas reizes un citus dzīvē nozīmīgus notikumus. Šodien Stendes pētniecības centrs glabā vien dažas (padsmit) pierakstu klades, jo Genovefa lielāko daļu sadedzinājusi. Toties šajās kladēs ir pamanāms selekcionāres rūpīgums, viedums un prieks par ieguldīto darbu un laiku – klades rotā daudz krāsainu zīmējumu un shēmu, interesantu komentāru. Jaunajā grāmatā ir iekļauti ne tikai atmiņu stāstījumi, apraksts par selekcionāri, fotogrāfijas, bet arī vairāki attēli no pierakstu kladēm. Vakaru bagātināja klātesošo atmiņu stāsti par Genovefu Timuli.

Genovefa Timule (1926-2018) dzimusi Ludzas apriņķī, 1948. gadā pārcēlusies uz Dižstendi, lai strādātu Stendes selekcijas un izmēģinājumu stacijā. Selekcionāre ir viena no autoriem miežiem ‘Kombainieris’, ‘Kombainieris 2’, ‘Stende’, ‘Abava’, ‘Imula’, ‘Sencis’, ‘Ansis’ un ‘Druvis’. 2002. gadā apbalvota ar Triju Zvaigžņu ordeņa pirmās pakāpes (zelta) goda zīmi. Vairāk par Genovefu Timuli lasiet grāmatā. Grāmatas maketu veidojis Zigurds Kalmanis, 2023. gadā izdevusi biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Grāmata ir izdota sadarbībā ar AREI Stendes pētniecības centru.

Paldies grāmatas veidotājiem par bibliotēkai uzdāvinātajām grāmatām. Drīzumā tās būs pieejamas lasītājiem Talsu Galvenajā bibliotēkā.

 

 

 

Lita Zandberga

Informācija resursu attīstības nodaļas vadītāja