Dzejas krāsainā pasaule

 

 

 

Saulainā rudens pēcpusdienā, kad septembra Dzejas dienu intensitāte un kaislības sāk lēni rimt, Talsu Galvenās bibliotēkas lasītāji varēja meklēt un sajust šodienas paaudzes dzejas pasaules krāsas, tiekoties ar dzejnieci un ilustratori Loti Vilmu Vītiņu.

Lotes Vilmas Vītiņas (1993) dzejoļi publicēti jauno autoru dzejas antoloģijā “Kā pārvarēt niezi galvaskausā” un “Punctum” izdotajā dzejas krājumā “Monta Kroma. Re:”. Dzejas kopas publicētas portālos “Punctum” un “Satori”. Lote Vilma Vītiņa ir teksta un ilustrāciju autore bilžu grāmatai bērniem “Dzejnieks un smarža”, par kuru saņēma Jāņa Baltvilka balvu kategorijā “Labākais bērnu un jauniešu grāmatu ilustrators”, kā arī grāmatu mākslas balvu “Zelta ābele”.

Dzejas lasījumā skanēja dzejoļi no pirmā krājuma “Meitene”, gan arī ekskluzīvi, no nupat, izdevniecībā “Liels un mazs”, iznākušā dzejas krājuma jauniešiem “Ūdenstornis”, kura atvēršanas svētki vēl tikai gaidāmi. Krājumā “Ūdenstornis” vienlīdz svarīgs ir gan teksts – dzejai tuva proza un dzejoļi, gan ilustrācijas – tušas zīmējumi, īsas komiksu epizodes. Tas viss veido vienotu kopumu – meitenes dienasgrāmatai līdzīgu vēstījumu pirmajā personā. Savukārt krājums “Meitene” iekļauts šī gada Bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas grāmatu kolekcijā.

 

Sarunā ar dzejas pasākuma apmeklētājiem un tiešraides skatītājiem Lote Vilma Vītiņa ļāva ieskatīties savas ikdienas un radošā darba aizkulisēs. Stāstot par ceļu uz pirmo dzejas grāmatu, autore stāstīja –

 


“Es sāku rakstīt dzejoļus tad, kad man bija 14 un 15-16 gados es lasīju dzejoļus dažādās vietās – piemēram, bāros uz galdiem, un tā kā es biju ļoti aktīva tajā dzejas lietā un mani draugi arī rakstīja dzejoļus, mēs piedalījāmies visādos lasījumos. Bet tad, vienā brīdī, man vairs nerakstījās un šķita, ka varbūt man nemaz nevajag rakstīt. Bet pēc kāda laika es sāku just tādu kā dīvainu greizsirdību pret citiem dzejniekiem un sapratu, ka kaut kādā veidā man ir jāatsāk rakstīt, jo savādāk es jutos nelaimīga.”


Pirmie iedrošinājumi grāmatas sagatavošanai gūti no dzejniekiem Arta Ostupa un Semjona Haņina.

 

Gatavojoties pasākumam, Talsu Galvenā bibliotēka piedāvāja iespēju piedalīties radošā dzejas konkursā. Kā iedvesmu konkursa dzejolim, vajadzēja izmantot Lotes Vilmas Vītiņas dzejoļu krājumu “Meitene” – vai tas būtu krājuma nosaukums, krāsa, kāds grāmatā iekļautais dzejolis vai tēls. Konkursam dzejoļus iesūtīja pieci autori – Andra Gaigala, Linda Balgalve, Sabīne Kleinhofa-Prūse, Daniela Velta Drīksne un Sintija Rudzīte.

Konkursam iesūtītos dzejoļus lasi šeit.

Talsu Galvenās bibliotēkas balvu izlozē saņēma Daniela Velta Drīksne. Savukārt Sintija Rudzīte saņēma īpašu Lotes Vilmas Vītiņas atzinību un dāvinājumu.

Jautājums par desmitgades Dzejas balsi gan palika neatbildēts. Un protams – sniegt atbildi uz šo jautājumu spētu un spēs tikai Laiks.

 

Pasākuma ierakstu vari skatīt šeit.