Dundagas bibliotēkā apskatāma izstāde par Ķeguma celtniecību
Dundagas bibliotēkā līdz 8.februārim skatāma Enerģētikas muzeja ceļojošā izstāde „Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaita 1936. – 1940.” Izstādes planšetēs izmantota unikālā Eduarda Krauca fotonegatīvu uz stikla pamatnes kolekcija, ko kopumā veido 1736 stikla plašu fotonegatīvi par Ķeguma spēkstacijas celtniecību. Šī kolekcija ir iekļauta UNESCO programmas „Pasaules atmiņa” Latvijas nacionālajā reģistrā.
Vai zinājāt, ka Latvija elektriskās gaismas izmantošanā vēsturiski bija Baltijas reģiona līderis? Rīgā elektriskās gaismas mirdzumu baudīja jau 1878.gadā Strēlnieku un Vērmanes dārzos, arī vairāki namā Rīgas centrā bija apgaismoti ar elektriskajām spuldzēm. Pirmo elektrisko tramvaju atklāja Liepājā 1899.gadā un tikai pēc tam Rīgā 1901.gadā.
1905.gads ir ievērības cienīgs ne tikai kā revolūcijas gads, bet arī ar to, ka šai gadā elektroenerģiju sāka ražot Rīgas elektrocentrāle (projektējis vācu inženieris O. fon Millers) Andrejsalā, kas ir lielākā elektroenerģijas ražotne Baltijā.
1939.gadā darbu sāk Ķeguma spēkstacija, kas liek pamatu dinamiskai tautsaimniecības attīstībai.1965.gadā elektroenerģiju sāk ražot tolaik lielākā hidroelektrostacija Baltijā – Pļaviņu HES.
Par šādām Latvijas vēstures liecībām mēs uzzinām, apmeklējot Enerģētikas muzeju. Tagad maza daļa no muzeja klātienē ir aplūkojama Dundagas bibliotēkā. Aicinām ikvienu interesentu aplūkot fotogrāfijās iemūžināto Ķeguma spēkstacijas celtniecības gaitu.
Sīkāka informācija pieejama tīmekļa vietnēs:
Par Enerģētikas muzeju http://www.latvenergo.lv/lat/korporativa_sociala_atbildiba/energetikas_muzejs/
Par UNESCO programmu un Eduarda Krauca kolekciju
http://atmina.unesco.lv/page/sakums un http://atmina.unesco.lv/page/26
Pievienotajā galerijā izmantotas fotogrāfijas no Latvenergo koncerna Enerģētikas muzeja krājuma.