Divas izstādes Laidzē

Marta vidū Laidzes brīvā laika pavadīšanas centra izstāžu zālēs notika Laidzes bibliotēkas rīkots izstāžu atklāšanas pasākums ar atskatu uz sendienu modi fotogrāfijās, rokdarbos, arī rotās un dažāda laika izdevumos.

Talsu novada muzeja ceļojošo izstādi “Sendienu šiks” atklāja tās autore – galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere. Izstādē apkopotas sadzīves fotogrāfijas, kurās redzams to īpašnieku ārējais izskats – frizūras, vīriešu ūsu un bārdas tradicionālie fasoni, sieviešu un vīriešu tērpi, kurus nēsāja Latvijā no 19. gadsimta pēdējiem gadiem līdz pirmās brīvvalsts beigām 1940. gadā. Izveidot šo izstādi savulaik esot ierosinājis skolotājs un novadpētnieks Benito Grošus (1939-2014), kurš bijis aizrautīgs senu fotogrāfiju un citu vēsturisku lietu kolekcionārs. Kā pastāstīja I. Vempere, pirms gadiem simts un vairāk cilvēki pie fotogrāfa parasti gāja savos lepnākajos brīžos, tas bija liels notikums, kuru varēja atļauties varbūt tikai reizi gadā. Uz izstādes atklāšanu I. Vempere bija paņēmusi līdzi elegantu seno laiku cepuru kasti, demonstrējot smalkas dāmu cepures, kādas glabājas Talsu novada muzeja krājumā. Savukārt attiecībā uz kungu modi tika pastāstīts viss, kas jāzina par smokingu. Par gaumīgiem dekoriem ar stilizētām rozēm izstādei “Sendienu šiks” parūpējies Laidzes brīvā laika pavadīšanas centrs.

Talsu Tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” vadītāja Valda Dedze un meistares Ērika Vakermane, Marija Kalnbirze, Anita Kalniņa, Gunta Krišmane un Sanita Malika izrādīja savu darināto balto darbu izsmalcināto skaistumu, aicinot saglabāt un kopt rokdarbu tradīcijas arī mūsdienās. Izstādē redzami arī bijušās laidzenieces Mārītes Mertenas darbi. V. Dedze sacīja: “Baltie darbi aiziet vēsturē, jo pēdējos apmēram 10 gadus pat republikas mēroga izstādēs balto darbu vairs nav, vienīgi, ja kāds tautastērpa krekls vēl ir izšūts. Bet pagājušajā gadā jau pazibēja doma, ka arī tautastērpiem kreklus varētu neizšūt, tā vietā būtu vienkārši balti krekli. Tas ir kas neiedomājams!” V. Dedze pieminēja studijas “Dzīpars” vecākās paaudzes, no kuras lielākā daļa jau vairs nav šinī saulē, izcilos balto darbu meistarus Maigu Annu Trukmani, Ainu Liepiņu un viņas māsu Rasmu Orniņu, kuru fantastiskie darbi maz ir saglabājušies. Meistares Tamāras Ošnieces pūru viņas radinieki savulaik nodevuši Talsu novada muzejam. V. Dedze atzina, ka balto darbu darināšanas māksla ir ļoti, ļoti skaista, bet prasa daudz laika, pacietības un labu redzi. Viena vidēja lieluma sedziņa esot gada darbs. Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” vadītāja izteica cerību un bažas vienlaikus par to, ka varbūt pienāks laiks un kāds pie šiem darbiem ķersies, bet nebūs, kas māca, un grāmatās nav viss atrodams. Tomēr teiktajā vairāk viesās cerība, jo pašlaik kāda rokdarbniece esot izteikusi vēlēšanos apgūt balto darbu prasmi. “Mēs izvilkām savus agrāko gadu darbus no lādēm un tīnēm. Skatieties un arī mēģiniet šūt!” izstādes atklāšanas pasākuma apmeklētājiem sacīja V. Dedze. Izstādē darbus izkārtoja Laidzes pagasta pārvaldes darbiniece Elizabete Bolšteine.

Abas izstādes papildina arī dažādu laiku izdevumi par modes lietām un izšuvumiem. Atklāšanas pasākumā bija iespēja nedaudz ielūkoties arī bijušā laidzenieka Jura Haberkorna savākto saktu kolekcijā.

Izstāžu atklāšanas pasākumā ar sendienu melodijām akordeona izpildījumā priecēja leģendārais Talsu novada mūziķis Juris Lasenbergs no Pastendes, kurš bija izvēlējies divu ievērojamu pagājušā gada apaļo jubileju īpašnieku – Alfrēda Vintera un Eduarda Rozenštrauha – visiem tik pazīstamās un iemīļotās dziesmas.

Talsu novada muzeja ceļojošā izstāde “Sendienu šiks” un Talsu tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” darināto balto darbu izstāde Laidzē būs apskatāma līdz š. g. 12. aprīlim.

Ieva Jaunupe

Laidzes bibliotēkas vadītāja

Anotācijas fotogrāfijām:

  1. Izstāžu atklāšanas pasākuma apmeklētāji
  2. Talsu novada muzeja galvenā speciāliste vēstures jautājumos Inese Vempere demonstrēja smalkas dāmu cepures, kādas glabājas muzeja krājumā
  3. Talsu Tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” meistares Elita Krūkliņa (no kreisās), Valda Dedze, Sanita Malika un Anita Kalniņa balto darbu izstādes atklāšanā
  4. Izstāžu atklāšanas pasākumā ar sendienu melodijām akordeona izpildījumā priecēja Juris Lasenbergs no Pastendes