„Cimdotā Latvija” Laidzē

Atsaucoties Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja un cimdu meistaru aicinājumam ikvienam iesaistīties akcijā „Cimdotā Latvija”, lai ar rakstainiem cimdiem, kuros ieadītas senās zīmes un Latvijas dabas krāsas, koši un silti svinētu mūsu valsts svētkus, 9. novembrī Laidzes brīvā laika pavadīšanas centra izstāžu zālē tika atklāta Talsu tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” un Laidzes pagasta rokdarbnieču interešu pulciņa darināto cimdu izstāde, kas būs apskatāma vienu mēnesi.

Izstādē redzami “Dzīpara” vadītājas Valdas Dedzes un rokdarbnieču Marijas Kalnbirzes, Sanitas Malikas, Ērikas Borisovas, Anitas Āboliņas, Viktorijas Želves adītie cimdi – gan dūraiņi, gan pirkstaiņi – kopā 48 pāri, tajā skaitā arī vīriešu cimdi kā īpašs uzaicinājums apmeklēt izstādi ne tikai dāmām, bet arī kungiem.

Cimdu dažādību izstādē parāda arī Laidzes pagasta rokdarbnieču interešu pulciņa vadītāja Irēna Lozbere un rokdarbnieces Dace Ērgle, Antra Ķiršakmene, Ingrīda Krūmiņa, Baiba Pudure.

Ar saviem darbiem piedalās arī Laidzes pagasta iedzīvotāja Anita Helfere un bijusī laidzeniece Natālija Pilabērza, kuras ir lielas cimdu adītājas. Un ir arī cimdi, kas atceļojuši no tālām Latvijas vietām: no Madonas – Laidzes iedzīvotājas Dainas Brūniņas mātes Austras Kaltones adītie dūraiņi, no Daugavpils – Ainas Motivānes mātes Annas Kokinas adītie dūraiņi.

Pavisam kopā izstādē ir 82 pāri cimdu. Cimdus izstādē izkārtoja Laidzes pagasta pārvaldes darbiniece Elizabete Bolšteine.

Izstādes atklāšanā muzikālu priekšnesumu – tautasdziesmas kokles izpildījumā – sniedza Laidzes pirmsskolas izglītības iestādes “Papardīte” vadītāja Solveiga Dāvidsone.

Kopā ar cimdu izstādi apskatāma arī Talsu Mākslas skolas audzēkņu (Agneses Jaševas-Volantas, Evas Ralles, Elizabetes Marijas Gricikas, Martas Kacēvičas, Sibillas Strausmanes, Annas Marijas Liepiņas, Esteres Paulas Pluģes, Keitas Katrīnas Dedzes) diplomdarbu izstāde, tās darbos atrodamie novada motīvi un latviskie elementi interesanti apvienojas ar cimdu rakstu un krāsu daudzveidību. Bibliotēkā savukārt var iepazīties ar cimdu rakstu grāmatu izstādi.

 

Informāciju sagatavoja – Ieva Jaunupe                           

Laidzes bibliotēkas vadītāja

 

Anotācijas fotogrāfijām:

 1. No cimdiem veidots 100 un Latvija Talsu Mākslas skolas absolventes Elizabetes Marijas Gricikas darbos „Grafika” izstādē Laidzē
 2. „Cimdotā Latvija” Laidzē
 3. Izstādes atklāšanas pasākumu apmeklēja dažādu paaudžu interesenti
 4. Izstādes atklāšanā Laidzes pagasta pārvaldes vadītāja Solveiga Stalidzāne (no kreisās puses), Talsu tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” meistares Anita Kalniņa, Valda Dedze, Sanita Malika, Leontīne Jākobsone un Laidzes pagasta pārvaldes darbiniece Elizabete Bolšteine; muzikālu priekšnesumu sniedz Laidzes pirmsskolas izglītības iestādes “Papardīte” vadītāja Solveiga Dāvidsone
 5. Talsu tautas nama Tautas lietišķās mākslas studijas “Dzīpars” vadītāja Valda Dedze izstādes atklāšanā
 6. Laidzes pagasta rokdarbnieču interešu pulciņa dalībnieces Antra Ķiršakmene (otrajā rindā no kreisās puses), Dace Ērgle un Marika Dreimane
 7. Izstādē cimdi uz balta galdauta nozīmē brīvību, mieru, labklājību, svētkus
 8. Izstādē vīru cimdi uz armijas kastes atgādina par kariem, svešām varām, bēgļu gaitām, represijām
 9. Talsu Mākslas skolas absolventes Keitas Katrīnas Dedzes darbi „Gleznošana” izstādē Laidzē
 10. Talsu Mākslas skolas absolventes Sibillas Strausmanes darbs „Tekstils” izstādē Laidzē
 11. Cimdu rakstu grāmatu izstāde Laidzes bibliotēkā