Būt attālināti aktīviem Bibliotēku nedēļā

Katru gadu aprīļa otrajā pusē norisinās Bibliotēku nedēļa, kad bibliotēkas ar dažāda veida aktivitātēm pievērš uzmanību savam darbam un bibliotēku nozīmei sabiedrībā. Šogad Bibliotēku nedēļa norisinās no 20. aprīļa līdz 26. aprīlim ar Latvijas Bibliotekāru biedrības izsludinātu vadmotīvu “Iedvesmo, iesaisti, iespējo, vieno”. Bibliotēku nedēļas laikā, 23. aprīlī, ir arī Pasaules grāmatu un autortiesību aizsardzības diena.  

Laikā, kad sabiedrībai jāievēro pašizolācijas prasības un līdz ar to arī bibliotēku pakalpojumi ir pieejami bezkontakta režīmā, ir ļoti svarīgi sajust, ka sabiedriskā dzīve nav apstājusies – varbūt attālinātās saziņas iespējas esošajā situācijā mūs vieno pat daudzkārt ciešāk, sirsnīgāk un iedvesmo jaunai kvalitātei turpmākajā dzīvē un darbā. Laidzes bibliotēkai vienmēr ir bijis svarīgi uzturēt aktīvu saikni ar tās lietotājiem, tādēļ arī šajā mums visiem ierobežojošajā laikā aicinām iesaistīties attālinātās norisēs. Piedāvājam nodarbes, no kurām katrs var izvēlēties sev interesējošo un savu dalību īstenot, sazinoties ar Laidzes bibliotēku darbalaikā pa tālruni 63221736, vai arī rakstot e-pastā laidze-biblio@inbox.lv.

Pirmā nodarbe. Jau martā Laidzes bibliotēka aizsāka rosināt savus lasītājus dalīties ar kādu savu iecienītu ēdienu recepti, tādējādi sekmējot savstarpējo komunikāciju. Martā mūsu lasītāja Maija Andersone atklāja kārtainās ābolkūkas recepti, savukārt aprīlī esam uzzinājuši Vijas Kukītes “Marmora kēksa” recepti. Apmainīšanās ar ēdienu receptēm tiek turpināta, plānojot bibliotēkā ar laiku izveidot Laidzes pagasta saimnieču recepšu krājumu.

Laidzes bibliotēkas lasītājas Maijas Andersones kārtainās ābolkūkas recepte

Sastāvdaļas: 250 g margarīna, 1 glāze krējuma, 2 glāzes miltu, šķipsniņa sāls; pildījumam – āboli, cukurs, kanēlis.

Pagatavošana: visas sastāvdaļas sajauc, uztaisa mīklas bumbu, kuru ieliek uz pusstundu ledusskapī. Pēc tam mīklas bumbu pārgriež uz pusēm. Ābolus sagriež plānās šķēlēs, apkaisa ar cukuru un kanēli, izmaisa ar roku. Vienu daļu mīklas izrullē un liek uz plāts, kas apkaisīta ar miltiem. Uzliek ābolus. Otru daļu mīklas izrullē nedaudz lielāku un uzliek virsū, visapkārt nostiprinot zem apakšējās malas, lai pildījums turētos iekšā. Apsmērē ar sakultu olu, un ar dakšiņu sadursta. Liek cepeškrāsnī un cep, kamēr virspuse kļūst brūngana.  

 

Laidzes bibliotēkas lasītājas Vijas Kukītes “Marmora kēksa” recepte

Sastāvdaļas: 200 g sviesta, 2 glāzes cukura, 3 glāzes miltu, 1 glāze kefīra, 4 olas, citrona sula un miziņa, vanilīns, 1 tējk. cepamā pulvera, (pēc izvēles var pievienot rozīnes, žāvētas aprikozes, dzērvenes), 2 – 3 tējk. kakao, ko pievieno tikai daļai mīklas, lai veidotu kēksam brūnu vidu.

Pagatavošana: Sviestu saputo ar cukuru un garšvielām, tad pa vienai pievieno olas, iesijā miltus, pievieno cepamo pulveri, kefīru, visu samaisa. Formu izsmērē ar sviestu un izbārsta ar mannā. Tad liek vienu kārtu mīklas, pēc tam otru, kas sajaukta ar kakao, pa virsu liek atkal balto mīklu. Cep 200 º apmēram 50 – 60 minūtes.

 

Otrā nodarbe. 22. aprīlī tiek atzīmēta Zemes diena, par kuru portāla Letonika.lv kalendārā ir šāds ieraksts: “Mēs dzīvojam uz parāda – tērējam vairāk resursus, nekā planēta spēj mums nodrošināt. Šī diena aicina atcerēties pienākumu rūpēties par mūsu vienīgajām mājām – planētu Zemi.” Aicinām apmainīties pārdomām, viedokļiem, vērojumiem, atziņām, stāstiem un dzejoļiem par to, kāda ir mūsu katra attieksme un rīcība rūpēs par apkārtni, vidi. Iesūtiet bibliotēkai arī zīmējumus un fotogrāfijas, kas apliecina mīlestību pret mūsu planētu. No iesūtītajiem tekstiem un vizuālajiem materiāliem tiks izveidota izstāde, kas būs skatāma, kad bibliotēka atkal vērs durvis apmeklētājiem.

Trešā nodarbe. Dariet bibliotēkai zināmu savu bērnības mīļāko grāmatu vai pasaku. Arī šīs attālinātās nodarbes mērķis ir izstāde, par kuras līdzveidotāju katram ir iespēja kļūt.

Tiksimies drīz!

 

Ieva Jaunupe

Laidzes bibliotēkas vadītāja