Aleksandra Pelēča literārā prēmija tiek grāmatai “Savs nams, sava pils”

 

 


Atzīmējot Aleksandra Pelēča dzimšanas dienu, Talsu Galvenajā bibliotēkā jau 17. reizi pulcējās rakstnieki, izdevēji, mākslinieki un lasītāji, lai sveiktu dzejnieka vārdā nosauktās literārās prēmijas nominantus un laureātus.

Sirsnīgos autoru un Aleksandra Pelēča prēmijas iezīmēto grāmatu stāstus, ko pasākumā apmeklētājiem bija iespēja dzirdēt un satikt, iesāka pasākuma vadītāja Toma Liepājnieka atmiņu stāsts par tikšanos ar Aleksandru Pelēci. Tas lieliski apliecināja, ka nav nekā neiespējama – vienā pasākumā var satikties literatūrzinātnieka veikums ar dzejnieka gara darbu, atmiņu stāsts ar izdomu, vakardiena ar šodienu.

Aleksandra Pelēča lasītavas saimnieks Zigurds Kalmanis sveica katru nominēto autoru Aleksandra Pelēča dzimšanas dienā. Un neizpalika arī dāvanas – autori saņēma jaunāko Pelēča lasītavas izdevumu – A.Pelēča stāstu krājumu “Pelēkā barona stāsti”.

Aleksandra Pelēča prēmijai tika izvirzītas desmit 2022. gadā izdotās grāmatas: «Ciemu ciems Pļavciems» (Aldis Denčiks), «Atkal» (Jānis Zviedrāns), «Lakstīgais aptieķnieks» (Arvīds Dinijs Deģis), «Nav tālu līdz Kaltenei: sadzīves stāsti» (Edgars Vadonis), «Mazi graudiņi lielās dzirnavās: romāns ar visu dzīves patiesību» (Eduards Bidzāns), «Ielošanās: Talsu ielu likloči un noslēpumi» (Maija Laukmane), «ARElI Stendes pētniecības centrs: simtgades stāsti (1922—2022)», «Spāres luterāņu baznīca» (Juris Šironovs), «Savs nams, sava pils: Talsu Tautas namam 110», «Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktors Ilgonis Bērsons: Biobibliogrāfija II».

Aleksandra Pelēča literārās prēmijas saņēmēju noteica vērtēšanas komisija. Žūrijas vērtējumā par labāko tika atzīta Talsu Tautas nama direktores Daces Obodovskas un Tautas nama kolektīva izauklētā, Talsu Tautas nama 110 gadu jubilejai par godu tapusī grāmata «Savs nams, sava pils». Prēmiju saņēma grāmatas vēstures daļas autore Antra Grūbe un līdzautore un literārā redaktore — Elīna Lāce. Novada piederības balvu pasniedza Talsu novada pašvaldības izpilddirektore Ieva Krēķe.

Kā jau ierasts, arī šogad lasītāji varēja balsot par kādu no Aleksandra Pelēča prēmijai izvirzītajām grāmatām un noteica Lasītāju simpātijas balvas saņēmēju. Par prēmijai izvirzītajām grāmatām varēja balsot attālināti Talsu Galvenās bibliotēkas tīmekļvietnē un klātienē katrā Talsu novada bibliotēkā. Sīvā konkurencē, ar 3268 balsīm, Lasītāju simpātijas balvu saņēma grāmata «Ciemu ciems Pļavciems», kas stāsta par Laucienes pagasta Nariņciemu, Pļavmuižu, Fridriķmuižu un tuvāko apkārtni, ko novada iedzīvotāji atpazīst ar nosaukumu — Pļavas. Balvu finansiāli atbalstīja un pasniedza SIA “Krauzers” līdzīpašnieks Kaspars Eihe. Kopā, par Pelēča prēmijai izvirzītajām grāmatām, tika saņemtas 9178 balsis.

Par muzikālo baudījumu svētku vakarā parūpējās dziedātāja Paula Saija un pianists Māris Vitkus, par pasākuma viesu labsajūtu – Kandavas vīna nams.

Paldies visiem pasākuma apmeklētājiem, grāmatu autoriem un izdevējiem, atbalstītājiem SIA “Krauzers” un “Kandavas Vīna nams”.

 

Foto – Edgars Lācis un Andžejs Beļevičs

 

Talsu novada dome par godu Aleksandra Pelēča (1920–1995) 80 gadu jubilejai 2000. gadā iedibināja tradīciju piešķirt literāro prēmiju literāro darbu autoriem par ieguldījumu A. Pelēča daiļrades pētniecībā un popularizēšanā, mākslinieciski augstvērtīgiem darbiem prozā, dzejā, publicistikā, literatūrzinātnē, kas veltīti Talsu, Dundagas, Mērsraga, Rojas novadam. Aleksandra Pelēča literārā prēmija tiek piešķirta vienam novadu autoram par izcilu literāru darbību, kas ir dziļi saistīts ar sava laikmeta un sava novada norisēm un kas ieguvis prēmijas pretendentu izvērtēšanas komisijas augstāko vērtējumu. Katru gadu Talsu Galvenā bibliotēka vērtējumam atlasa iepriekšējā gadā iznākušās grāmatas.