Aizvadīts Nacionālās skaļās lasīšanas sacensības fināls

Sestdien, 25. septembrī, Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē norisinājās Nacionālo skaļās lasīšanas sacensību fināls, kurā Talsu novadu pārstāvēja Mērsraga vidusskolas 6. klases skolniece Marta Krūze.

Jau ceturto reizi Gaismas pilī norisinājās sacensību fināls – kā priecīgs noslēgums LNB kopā ar Latvijas Bērnu un jaunatnes literatūras padomi, bibliotēkām un skolām visā Latvijā rīkotajām skaļās lasīšanas sacensībām 5. un 6. klašu skolēniem. Neparastais laiks, kurā dzīvojam, atspoguļojās arī sacensību norisē, taču tas netraucēja bērniem būt priecīgiem un atbildīgiem. Talsu novada pārstāve Marta Krūze finālā lasīja grāmatas “Grāmata par Pepiju Garzeķi” fragmentu. Martas sniegumu atzinīgi novērtēja žūrijas komisija, žurnāliste, bērnu grāmatu autore, izdevniecības “Ucipuci” vadītāja Zane Zuste par Martas lasījumu: “Marta, paldies, Tu mums devi iespēju ne tikai dzirdēt, cik jauki un interesanti lasi, bet ieraudzīt Tevī un sajust Pepiju, šeit Gaismas pilī. Tu brīnišķīgi izskaties un fantastiski lasīji. Paldies Tev, Marta!”.

Čempiones titulu ieguva Helma Elvīra Križevica no Rīgas Kultūru vidusskolas, kura lasīja attālināti Mihaela Endes grāmatas “Momo” slaveno epizodi par nozagto laiku. 2. vietā – Daniels Dudelis no Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas un 3. vietā – Adrians Jonaitis no Balvu sākumskolas. Spraigajās lasīšanas sacensībās no janvāra piedalījās vairāki tūkstoši skolēnu; tās ir daudzpakāpju sacensības, kas norisinās vispirms klasē un skolā, tad – reģionālā līmenī un noslēgumā tiek izraudzīts valsts čempions, kurš uz gadu kļūst LNB Bērnu direktors – iedvesmotājs. Viņš iegūst ceļojošo balvu savai skolai – grāmatu kalnu, ko veidojis stikla mākslinieks Ernests Vītiņš, kā arī – dāvanu kartes jaunu grāmatu iegādei.

Sacensības vērtēja ieinteresēta un grāmatas mīloša žūrija – rakstniece Zane Zusta, izdevēja un redaktore Evija Veide, aktrise Agnese Budovska, mūziķis Atis Auzāns un rakstnieks Osvalds Zebris, kurš noslēgumā izteicās: “Šis bija viens no maniem pēdējā laika spilgtākajiem piedzīvojumiem. Biju vienā zālē ar 28 lasīšanas čempioniem no visas Latvijas. Redzēju (dzirdēju), ka cilvēki lasa. Un padara plašāku savu pasauli. Viņi visi jau ir uzvarētāji”. Tika izrādīta cieņa bērnu grāmatu izvēlei, patiesi veicināts lasītprieks un pozitīvas emocijas.

Video tiešraidē LNB mājaslapā un Facebook lapā sacensības vēroja ievērojams interesentu skaits – teju 4 000 skatītāju no Latvijas, Lietuvas, Lielbritānijas, ASV, Austrālijas, Norvērģijas, Vācijas, Īrijas, Somijas, Igaunijas.