Aizvadīti 20. Novada grāmatu svētki

Aizvadīti 20. Novada Grāmatu svētki, kas 3. septembrī, Talsu pilsētas svētku nedēļas “7 dienas 9os pakaln0s” ietvaros, visas dienas garumā, notika Talsu Galvenajā bibliotēkā.

Grāmatu tirdziņš, sirdssilta izstādes “Mazie brīnumiņi Talsiem 790” atklāšana, aizraujoši ceļojumi jaunākajiem lasītājiem pagalma radību un apkārtējās vides sakarībās Agneses Vanagas grāmatu pasaulē, sarunas par rakstniecību un rakstīšanas gēniem, iedvesmas avotiem, radošumu un dažādām tā izpausmēm ar rakstniekiem Daci Rukšāni un Māri Bērziņu.

Izstāde “Mazie brīnumiņi Talsiem 790” atklāja fantastisku un krāsainu mākslas pasauli, kuru bieži vien izvairāmies pamanīt. Un mākslas darbu autori šoreiz ir ļoti īpaši bērni. Izstādi sarūpējuši Ģimeņu un bērnu attīstības centra “Brīnumiņš” audzēkņi. Izstāde apskatāma Talsu Galvenās bibliotēkas izstāžu zālē visu septembra mēnesi.

“Brīnumiņa” Sirds stāstos varat ieskatīties šeit

Bērnu un jauniešu auditoriju uzrunāja Agneses Vanaga, māmiņa un zaļā dzīvesveida entuziaste, vairāku populāru grāmatu autore, kura savos darbos lieliski iejutusies bērnu – gan blēņdaru, gan dabas aizstāvju, lomās.

Talsu pamatskolas pirmo klašu audzēkņi, kopā ar “Pagalma enciklopēdija” galveno personāžu, cēlu šķirnes kaķi ar īpašu raksturu un augstu pašapziņu, uzzināja gan par pupuķi un zivju gārni, gan dēli un kurmi, un daudzām citām, mājas pagalmā un tās tuvumā, pamanāmajām dzīvajām radībām. Savukārt grāmatas “Plastmasas huligāni” varoņi palīdzēja Talsu pamatskolas piektklasniekiem izzināt un ieskatīties mūsu apkārtējās vides problēmās, būt uzņēmīgiem un atbildīgiem sabiedrības locekļiem, un kopā ar vecākiem meklēt risinājumus, kā nenodarīt kaitējumu dabai.

Par Novada grāmatu svētku nopietnāko daļu rūpējās rakstnieki Dace Rukšāne un Māris Bērziņš. Sarunas ar autoriem vadīja kultūras žurnāliste Liega Piešiņa.

Daces Rukšānes jaunākais romāns “Krieva āda” ir izvērsts sievietes redzējuma stāsts par dzīvi Latvijā XX gadsimta 50.–60. gados. Sarunā, kā vienu no iemesliem grāmatas popularitātei, Dace minēja, ka autoram būtu jāraksta par to, kas pašam ir svarīgs un nozīmīgs. Tad grāmata un stāsts noteikti atradīs savu lasītāju.

Māra Bērziņa jaunākais romāns nupat dienas gaismu ieraudzījis romānu ciklā “Es esmu..”, kurā 12 rakstnieki un 12 literatūrzinātnieki – paralēli radīs katrs savu autonomu darbu par vienu no 12 latviešu literatūras klasiķiem. Rezultātā pie lasītājiem nonāks 12 romāni un 12 monogrāfijas. 

“Nākotnes kalējs” – Māra Bērziņa skats uz Vili Lāci, populāru un tautā mīlētu rakstnieku, kurš par savu politisko līdzatbildību ieguvis zīmogu “tautas nodevējs”, rakstnieku, kurš, kāpjot pa politiskās varas kāpnēm, savus romānus pārrakstījis atbilstoši valdošajiem uzskatiem.

Sarunā, interesanti fakti par romāna tapšanu, par Vili Lāci un laikabiedriem, par romāna tēlu, kurā autors paslēpis sevi, mijās ar šodienas realitātēm un galveno jautājumu, ko uzdod romāns “Vai ir vērts dzīvot par katru cenu?”

Tomēr, ja mēs jautājumu – ”Vai ir vērts (iz)dzīvot par katru cenu?” uzdotu sev, atbildēt godīgi būtu ļoti grūti.