Aizritējusi tikšanās ar rakstnieci un publicisti Moniku Zīli

Krāsainajā rudens gadalaikā Sabiles bibliotēka saviem lasītājiem piedāvāja īpašu tikšanos ar rakstnieci un publicisti Moniku Zīli. Šis ir rakstnieces jubilejas gads, kad viņa, kā pati saka, svinēja kantainu jubileju. Īpašs prieks, ka arī Sabile ir to vietu skaitā Latvijā, kurā viesojās rakstniece.

Kā uzsver Monika Zīle, runātāja viņa ir liela, bet tikšanās sākumā viņa vēlējās saprast, kādi jautājumi interesē tieši Sabiles lasītājus.

Kādā intervijā rakstniece teikusi, ka viņas uzdevums ir uzturēt un veicināt latviskās lasīšanas prasmi. Uz jautājumu, kā viņa to panāk, viņa atbildēja, ka galvenais uzdevums, ko sev ir izvirzījusi, ir lasīšanas veicināšana. Patīkami bija dzirdēt, ka bez bibliotēkām autors nav nekas, jo tieši tās palīdz izpildīt šo uzdevumu.

Monika Zīle vairākkārt atzīmēja, ka rakstītāja galvenais ierocis ir valoda. Ir cilvēki, kuriem valodas izjūta ir kā muzikālā dzirde.

Redzot sanākušos Sabiles lasītājus, viņa pasmējās, ka bibliotēkas ir labs iemesls, lai izietu no mājas.

Romānam jābūt kā labai ballītei

Pieskaroties attiecību tēmai, kas ir galvenais sižets arī Monikas Zīles grāmatās, viņa uzsvēra, ka dzīve attiecībās ir saspēle. Kā jebkurā seriālā, arī grāmatā domstarpības virza sižetu. Padaloties ar savu dzīves pieredzi, rakstniece atzīmēja, ka cilvēkiem pats galvenais ir pašvērtība, māka sevi novērtēt. Jābūt līdzsvaram arī starp atdoto un saņemto. Bieži neprotam atrast laiku sev, bet, kā uzskata rakstniece, tieši tādus cilvēkus, kuri to prot, vērtē augstāk. Dzīvē vienmēr ir izvēle, jāmāk tikai izdarīt pareizo. Par to visu arī ir Monikas Zīles grāmatas.

Rakstot jaunu grāmatu, rakstniece jau zina konkrētu lasītāju grupu, kuru darbs saistīs. Monika Zīle saka, ka galvenā viņas grāmatu lasītāja ir sieviete. Un salīdzinājums ar Rozamundi Pilčeri viņai glaimojot. Bieži gan nākoties saņemt arī pārmetumu, ka viņa pārāk nostājoties vīriešu pusē un pasmejoties, ka vīrieša pašlepnumu arī dzīvē ir bīstami aizvainot, bet ne vienmēr sievietes to saprot.

Tikšanās reizē saruna ievirzījās arī par žurnālistiku. Kā savādāk, jo Monika Zīle visu radošo dzīvi ir bijusi žurnālistikā. Arī šobrīd publicējas Latvijas Avīzē un raksta par dažādiem Latvijā aktuāliem jautājumiem.

Kā viņa saka, žurnālistika atšķirībā no grāmatu rakstīšanas ir konkrēta, ar savu atbildības devu. Un žurnālistam ar lasītāju nav jādebatē, viņš pasniedz savu viedokli par konkrētu tēmu.

Šodienas Latvijas sabiedrību, rakstniece sev raksturīgajā humorā salīdzināja ar sievieti, kurai gaužām neveicas ar pielūdzējiem, bet, kārtējām vēlēšanām tuvojoties, uzrodas ļoti daudz pielūdzēji. Tad ir apjukums, kuram, lai sēž “kamanās”. Bet pēc tam Monika strikti noteica: “Ko pati sabiedrība ievēl, tie arī ir pie varas.” Mūsdienu sabiedrība ir liekulīga, bet mūsdienu Latvija rakstnieces skatījumā ir kā savandīta māja, kuru mēģina remontēt, tajā dzīvojot iekšā. Diemžēl, ne visai veiksmīgi.

Par politiku Monika Zīle kā žurnāliste un bijusī Saeimas deputāte izvairījās runāt. Kā viņa teica, tad saruna virzīsies ne tai patīkamākajā gultnē.

Pastāstot, ko viņa pati lasa, Monika Zīle uzsvēra, ka viņa labprāt lasa dažādus autorus un darbus un ka latviešiem ir izcili tulkotāji, kuri tulko ļoti labus autorus, un tulkojums lasītājam ir baudāms. Īpaši viņa pieminēja rakstnieku Anšlavu Eglīti, kura daiļrade ir ļoti tuva viņai pašai.

Protams, klātesošos interesēja jautājums, kad būs jauna grāmata. Uz to autore noslēpumaini atbildēja, ka grāmata top, bet par to viņa negribot runāt, jo radošais process nav nemaz tik viegls.

Kā Monika Zīle smejas, viņa brīnās, kā vispār nonākusi līdz romānu rakstīšanai. Sākusi ar stāstiem, jo patīk darbi, kas neprasa ilgu laiku, un parasti pietrūkst pacietības. Bet nu jau cik romāni…

Un piebilst, ka grāmatai jābūt kā labai ballītei, pēc kuras seko deserts.

Pieskaroties kulinārijas tēmai, viņa izstāstīja, kā tapa viņas pirmā grāmata par šo tēmu. Gribot piedāvāt izdevējam kaut ko interesantu, radās ideja likt lietā savus gadiem krātos recepšu pierakstus. Radās grāmata “Nepareizais ķēķis”, kas izdota pat vairākkārt.

Virtuve ir tā vieta, kur viņa darbojas ar pirkstiem un tajā brīdi galva ir brīva no visām domām.

Pasākuma dalībnieki ieguva Monikas Zīles pīrāgu mīklas recepti, kas pīrāgiem ļauj būt mīkstiem vēl ilgi pēc izcepšanas. Rakstniece ieteica arī dažādas, interesantas pīrādziņu pildījuma receptes.

Ar sev piemītošo humoru rakstniece pasākumā teica, ka galvenais objekts, par ko var pasmieties, esi vien pats. Jāpasmejas par sevi pirmajam, citam vairs nedodot iemeslu to darīt.

Tikšanās reize Sabilē noritēja pozitīvā, ar krietnu humora devu piepildītā gaisotnē. Bibliotēkas kolektīvam ir liels gandarījums, ka šogad izdevies sadarboties ar vairākām, Latvijai nozīmīgām, radošām personībām literatūrā un arī žurnālistikā.

 

Dagnija Kalniņa,
Sabiles bibliotēkas vadītāja